FC København er i Champions League

FCK er klar til Champions League-gruppespillet efter 0-0 ude mod Trabzonspor. FCK vinder 2-1 samlet.



FC København er klar til Champions League-gruppespillet for femte gang i klubbens historie.

Den danske mesterklub indløste billetten onsdag aften i den nordøsttyrkiske by Trabzon, da returkampen mod Trabzonspor endte 0-0. Dermed avancerer FCK til det guldrandede gruppespil med samlet 2-1.

Klubbens første Champions League-gruppespil i seks år kom i hus via en hård og koncentreret arbejdsindsats mod det idéløse hjemmehold. Undervejs var der alligevel få momenter, hvor det trods alt spilstyrende Trabzonspor-hold rørte på sig.

Allerede i det sjette minut fik FCK'erne et varsel om ikke at slække på noget som helst. En enkelt misset hovedstødsduel midt på banen førte til, at Djaniny fik en friløber. Frontløberen fra Kap Verde blev dog den lille i duellen med FCK-keeper Mathew Ryan.

Hvis FCK'erne havde svært ved at koncentrere sig i den tyrkiske varme med høj luftfugtighed, skyldtes det formentlig den massive piften, som københavnerne var udsat for ved hver eneste boldbesiddelse. Både varmen og larmen så dog ikke ud til at påvirke de hårdt kæmpende løver.

Hjemmeholdet satsede på at nedlægge FCK med tålmodigt, men også langsomt opbygningsspil for så at smide et indlæg ind mod Andreas Cornelius.

Bortset fra en enkelt god hovedstødsafslutning fra den danske angriber tidligt i kampen havde FCK ikke de store problemer med at modstå den del af tyrkernes plan.

FCK havde gode vilkår for at spille direkte og straffe Trabzonspor på kontraangreb, men manglede ofte den sidste snert i afleveringerne eller afslutningerne. Derfor endte gode tilbud til Rasmus Falk og Lukas Lerager med at blive ufarlige i første halvleg.

Københavnerne kom bedst ud til anden halvleg og holdt længe hjemmeholdet i skak. Først midt i anden halvleg blev det farligt, da Andreas Cornelius modtog en flad bold i feltet, men danskeren kom ud af balance, da han skulle vende rundt og afslutte, så FCK slap med skrækken.

Med et kvarter tilbage diskede Mathew Ryan så op med en verdensklasseredning, da han dykkede ned og forhindrede en afrettet afslutning i at gå i mål.

Desperationen indfandt sig efterhånden hos hjemmeholdets spillere og på tribunerne i en sådan grad, at man pludselig kunne høre de medrejsende FCK-fans.

På banen traf Trabzonspor-spillerne den ene ulogiske beslutning efter den anden, og på den måde løb tiden fra tyrkerne.

Ved slutfløjt kunne Jess Thorup og den øvrige FCK-bænk tonse ind på banen i stor jubel.

/ritzau/

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





► LIVE

LIVE: AGF er voldsomt utilfredse

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

Kommentator: Jeg hører, det bliver Man Citys straf

FC Nordsjælland – OB

Kan lave vanvittig bedrift for første gang i 20 år

Afslører: Jeg ville væk fra FCM i vinter

Dadason og Ambæk får voldsom prissætning



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

‘Liverpool vil smide rekordstort beløb’

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

Ramaj: ‘Ikke for at lyde arrogant, men…’

Åbner op om fyringssnak, FCK-salg og svær sæson

Tidligere Superliga-spillere er gratis om lidt



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Medie spekulerer – dansker i kæmpe transfer?

Medie spekulerer: Zorniger i legendarisk comeback?

Dolbergs transferværdi rammer nyt lavpunkt

Tidligere Spurs-spiller vil være FIFA-præsident

Journalist åbner for chokskifte

Kun 2 tjener mere: Her er hans nye kongeløn

Afsløring: FC København sælger Abdul Daramy

Binks varm på transfermarkedet? ‘Siger det hvis..’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Går i rette med Viaplay-ekspert

Begræder trist Kasper Dolberg-nyhed

Tjente millioner på FCK-kamp

Her er Kasper Hjulmands nye job

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

Kasper Hjulmand kan forlade job med én dags varsel

Sådan sagde Messi farvel til landsholdet

Superliga-komet: ‘Jeg er sulten efter det’

Afsløring: Andreas Hintze stopper i FC København

Brøndby-profil kan være ude i nogle uger

Crunch time i AGF: Nu er der ingen undskyldninger