FCK brændt straffespark fra at få point mod United

Et brændt straffespark i tillægstiden blev dyrt for FCK, som tabte 0-1 til Manchester United på Old Trafford.



FC København fik tirsdag aften betragteligt sværere ved at indfri ambitionen om at spille europæisk på den anden side af nytår.

På Old Trafford tabte de danske mestre 0-1 til Manchester United, der havde Rasmus Højlund med fra start og Christian Eriksen som indskifter i Champions League-kampen.

Et temmelig tandløst United-hold havde kun i perioder voldt et solidt FCK-hold problemer, men et hovedstødsmål af ellers udskældte Harry Maguire 20 minutter før tid blev udslagsgivende på "Drømmenes Teater".

FCK fik ellers en gylden chance for 1-1 i slutminutterne, men Jordan Larsson brændte et straffespark, og så endte det i endnu en skuffelse for FCK.

Halvvejs i gruppespillet fører Bayern München gruppe A med maksimumpoint, mens Galatasaray, United og FCK følger efter med henholdsvis fire, tre og et point.

FCK-fansene var mødt talstærkt op og kæmpede nede i det ene hjørne med hjemmeholdets fans om at gjalde højest længe før kickoff.

Flere af United-tilhængernes sange handlede om Sir Bobby Charlton, som døde i den forgangne uge. Charlton blev i det hele taget hyldet af Manchester United i forbindelse med opgøret, som blev indledt med både sækkepibemusik, klapsalver og et øjebliks stilhed.

Da først bolden rullede, virkede københavnerne alt andet end skræmte over de ikoniske kulisser.

Det danske mandskab spillede sig hurtigt til et par store chancer og førte efter et kvarter skudstatistikken med 5-0.

Tættest på kom Diogo Gonçalves, da han efter en hurtig omstilling i kølvandet på en fejl af Maguire dirigerede bolden på stolpen. Riposten endte hos Mohamed Elyounoussi, som også manglede de sidste marginaler for at bringe gæsterne i front.

United stemplede ind efter et kvarter. Højlund, som lå meget alene oppe foran, fandt pludselig plads i dybden og hamrede bolden over mål.

Der kom mere liv på lægterne, men helt farligt blev det ikke. Tempoet dalede, og det passede FCK fint.

Ligesom i starten af halvlegen var FCK også bedst i slutningen, og et par nærgående langskud fra Elias Achouri og Diogo Gonçalves kunne med lidt mere præcision have ført til mål.

0-0 kunne United ikke leve med i jagten på avancement, og ind kom Eriksen fra anden halvlegs start. Fra sin position på den centrale midtbane forsøgte fynboen at få mere kvalitet ind i hjemmeholdets spil.

Men Manchester United fik sig endnu en forskrækkelse. I helt fri position testede Lukas Lerager United-målmand André Onana med et kraftfuldt forsøg, som keeperen reddede på flotteste vis.

Kort efter fik Christian Eriksen bolden serveret på et sølvfad af Højlund, men Kamil Grabara klarede forsøget med en klasseredning.

I det hele taget blev United bedre til at finde hullerne i det danske forsvar, og en lynhurtig omstilling kunne midtvejs i halvlegen have givet mål, hvis Alejandro Garnacho havde håndteret en perfekt stikning efter fortjeneste.

"Come on, United" blev der råbt fra tilskuerpladserne, og med knap 20 minutter igen skete der noget.

Eriksen sendte et fremragende indlæg i panden på Maguire, som på kanten af offside satte sig igennem og pandede 1-0-målet i nettet.

Nu troede værterne for alvor på tingene, og kun en velspillende Grabara holdt FCK inde i kampen.

Lillebror Oscar Højlund kom ind for FCK i slutminutterne, og hans indlæg førte til straffespark, da Elyounoussi blev nedlagt i sidste minut. Men Larsson brændte på Onana, som for en gangs skyld blev den store helt for United.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Vejle Boldklub – OB

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Morten Bruun med dyster spådom

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Nu forklarer Noah Nartey

Stjerner rammer eksklusiv klub

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne