FCK brændt straffespark fra at få point mod United

Et brændt straffespark i tillægstiden blev dyrt for FCK, som tabte 0-1 til Manchester United på Old Trafford.



FC København fik tirsdag aften betragteligt sværere ved at indfri ambitionen om at spille europæisk på den anden side af nytår.

På Old Trafford tabte de danske mestre 0-1 til Manchester United, der havde Rasmus Højlund med fra start og Christian Eriksen som indskifter i Champions League-kampen.

Et temmelig tandløst United-hold havde kun i perioder voldt et solidt FCK-hold problemer, men et hovedstødsmål af ellers udskældte Harry Maguire 20 minutter før tid blev udslagsgivende på "Drømmenes Teater".

FCK fik ellers en gylden chance for 1-1 i slutminutterne, men Jordan Larsson brændte et straffespark, og så endte det i endnu en skuffelse for FCK.

Halvvejs i gruppespillet fører Bayern München gruppe A med maksimumpoint, mens Galatasaray, United og FCK følger efter med henholdsvis fire, tre og et point.

FCK-fansene var mødt talstærkt op og kæmpede nede i det ene hjørne med hjemmeholdets fans om at gjalde højest længe før kickoff.

Flere af United-tilhængernes sange handlede om Sir Bobby Charlton, som døde i den forgangne uge. Charlton blev i det hele taget hyldet af Manchester United i forbindelse med opgøret, som blev indledt med både sækkepibemusik, klapsalver og et øjebliks stilhed.

Da først bolden rullede, virkede københavnerne alt andet end skræmte over de ikoniske kulisser.

Det danske mandskab spillede sig hurtigt til et par store chancer og førte efter et kvarter skudstatistikken med 5-0.

Tættest på kom Diogo Gonçalves, da han efter en hurtig omstilling i kølvandet på en fejl af Maguire dirigerede bolden på stolpen. Riposten endte hos Mohamed Elyounoussi, som også manglede de sidste marginaler for at bringe gæsterne i front.

United stemplede ind efter et kvarter. Højlund, som lå meget alene oppe foran, fandt pludselig plads i dybden og hamrede bolden over mål.

Der kom mere liv på lægterne, men helt farligt blev det ikke. Tempoet dalede, og det passede FCK fint.

Ligesom i starten af halvlegen var FCK også bedst i slutningen, og et par nærgående langskud fra Elias Achouri og Diogo Gonçalves kunne med lidt mere præcision have ført til mål.

0-0 kunne United ikke leve med i jagten på avancement, og ind kom Eriksen fra anden halvlegs start. Fra sin position på den centrale midtbane forsøgte fynboen at få mere kvalitet ind i hjemmeholdets spil.

Men Manchester United fik sig endnu en forskrækkelse. I helt fri position testede Lukas Lerager United-målmand André Onana med et kraftfuldt forsøg, som keeperen reddede på flotteste vis.

Kort efter fik Christian Eriksen bolden serveret på et sølvfad af Højlund, men Kamil Grabara klarede forsøget med en klasseredning.

I det hele taget blev United bedre til at finde hullerne i det danske forsvar, og en lynhurtig omstilling kunne midtvejs i halvlegen have givet mål, hvis Alejandro Garnacho havde håndteret en perfekt stikning efter fortjeneste.

"Come on, United" blev der råbt fra tilskuerpladserne, og med knap 20 minutter igen skete der noget.

Eriksen sendte et fremragende indlæg i panden på Maguire, som på kanten af offside satte sig igennem og pandede 1-0-målet i nettet.

Nu troede værterne for alvor på tingene, og kun en velspillende Grabara holdt FCK inde i kampen.

Lillebror Oscar Højlund kom ind for FCK i slutminutterne, og hans indlæg førte til straffespark, da Elyounoussi blev nedlagt i sidste minut. Men Larsson brændte på Onana, som for en gangs skyld blev den store helt for United.

/ritzau/





AVIS

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej


Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!



Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest



AFSLØRING

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner


Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest



EKSKLUSIVT

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio


Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’


Brøndby IF David Blitzer GFH milliarder Superligaen Europa transfers NYHEDER

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg


Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen



Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’