FCK fokuserer på at stoppe Alpernes Messi

Det bliver en nøgle til FCK-succes at få lukket Xherdan Shaqiris giftige venstreben ned, siger profiler.



Flere af FC Københavns profiler har udpeget en enkelt spiller, som der onsdag aften skal være et særligt øje på, når FCK på udebane møder FC Basel i den afgørende kvalifikationsrunde i Champions League.

Hjemmeholdet råder nemlig over rutinerede Xherdan Shaqiri, der tidligere har spillet på højeste niveau i Bayern München, Inter og Liverpool, men nu bærer anførerbindet i sin hjerteklub.

Selv om den kompakte kantspiller, der tidligere har fået kælenavnene “Alpernes Messi” og “den magiske dværg”, er blevet 33 år, har han stadig egenskaber til at gøre rigtig ondt på modstanderne.

Han har et stort overblik, hurtigt antrit, lavt tyngdepunkt, udfordrende dribleegenskaber og en giftig afslutningsfod, og de færdigheder skal FCK forsøge at neutralisere gennem en tæt markering.

Det siger backen Marcos Lopez, der kan blive Shaqiris direkte modspiller, hvis schweizeren søger over mod sin egen højre side – FCK’s venstre forsvarsside – fra sin position som offensiv midtbanespiller.

– Shaqiris venstrefod har stor kvalitet. Vi skal være skarpe og sørge for, at han bliver presset og ikke får tid til at trække vejret. Over 90 minutter kan der ske meget, men vi skal virkelig forsøge at håndtere ham godt.

– Det kan godt være, at han er lidt ældre nu, men han er stadig en god spiller. Det ændrer alderen ikke på.

– Jeg har ikke set så meget video på ham, men jeg kender ham åbenlyst ret godt, siger Marcos Lopez.

Vendte hjem efter 12 år

Shaqiri vendte hjem til FC Basel i 2024 efter 12 år i udlandet. Undervejs i udlandskarrieren har han været med til at vinde Champions League med Liverpool og Bayern München, og han har også både et engelsk og tre tyske mesterskaber på cv’et.

I sin første sæson tilbage i Basel førte han klubben til mesterskabet, og han blev topscorer i hele den schweiziske liga med 18 fuldtræffere.

Shaqiri er dog lige så god til at sætte holdkammeraterne i scene som til selv at sparke bolden i kassen, påpeger FCK-profilen Jordan Larsson.

– Han har et fantastisk venstreben, som vi skal have lukket ned for. Vi har set klip af ham, og han laver rigtig mange mål og oplæg med venstrebenet.

– Han kan både lave de små vip, stikninger og afslutninger, så vi skal være helt oppe på tæerne og lukke venstrebenet ned. Det bliver nemmere at vinde kampen, hvis vi kan lukke ham ned, siger Larsson.

Svenskeren afviser dog, at det giver mening at mandsopdække Shaqiri, for så får hans holdkammerater bare for meget plads i stedet.

Shaqiri har spillet 125 landskampe for Schweiz, og han har scoret i seks ud af de syv EM- eller VM-slutrunder, han har deltaget i.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Skifter til Rangers

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Tyskland – Paraguay