FC København førte 2-0 ude mod Galatasaray efter en tæt på perfekt præstation og var på vej mod tre point til at åbne Champions League-gruppespillet på.
Men små 20 minutter før tid gik 20-årige Elias Jelert ned i en tackling i en ellers ufarlig situation og fik sit andet gule kort.
Klip til 20 minutter efter, hvor måltavlen siger 2-2, og FCK har mistet to point. Det er ikke svært at pege på situationen som afgørende for kampens udfald, og det undlader holdkammeraterne da heller ikke.
– Det var naivt og dumt, og det ændrede kampen, så vi ikke fik de tre point. Elias er ung og har et fantastisk potentiale, men han må lære af det, siger målscorer Mohamed Elyounoussi.
Han og Lukas Lerager fortæller, at Jelert undskyldte i omklædningsrummet efter kampen, men den 20-årige højreback må vente med at få de trøstende skulderklap.
– Han gik rundt og sagde undskyld, men jeg sagde, at han skulle tie stille og sætte sig ned. Selv om man har jokket i spinaten, så må man lige tage brystkassen frem og komme videre, lyder det fra Lerager.
– Jeg er selvfølgelig irriteret på ham, for det blev udslagsgivende, men vi skal nok rejse ham op igen.
Træner Jacob Neestrup slog fast, at selv med en mand i undertal burde holdet ikke have lukket to mål ind i de sidste fem minutter, men han holder ikke hånden over sin back i skurkerollen.
For selv om Jelert kun er 20 år, er han ingen vårhare på den store scene.
– To mesterskaber, to Champions League-deltagelser, pokalsejr og to sæsoner for FC København. Der er masser af læring endnu, men vi snakker ikke om en ung spiller, mener træneren.
– Det var ikke en gang i en en-mod-en-situation. Han tabte bolden. Han skulle bare blive stående på fødderne. Det må bare ikke ske.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER