FCK sikrer fint udgangspunkt i Schweiz

FCK kom bagud mod FC Basel, men en scoring af Gabriel Pereira sørgede for 1-1 i første møde om en CL-plads.



Håbet om en plads i Champions League er intakt hos FC København efter det første af to møder med FC Basel.

FCK tog fra onsdagens duel på de schweiziske mestres hjemmebane med 1-1 efter en svag københavnsk start, der truede med at skabe et dårligt udgangspunkt før returkampen i næste uge.

Men midtstopperen Gabriel Pereira udnyttede en indøvet frisparkskombination sent i første halvleg, og mod slutningen af kampen måtte Basel forsvare det uafgjorte resultat hjem i undertal efter en udvisning.

For at skabe balance og defensiv soliditet på holdet havde FCK-træner Jacob Neestrup parret Lukas Lerager med William Clem på den centrale midtbane.

Men københavnernes defensiv virkede alt andet end solid ud i kampens indledning.

De danske gæster så ud til at blive overvældet af Basels tryk, og inden for de første tre minutter var første varselsskud sendt mod Dominik Kotarski, som diskede op med en flot redning.

Helt galt gik det på et hjørnespark efter et dusin minutter på det højlydte stadion.

Rodrigo Huescas holdt fast i Albian Ajeti ved bageste stolpe uden at kigge på bolden, og dommer Anthony Taylor pegede på pletten.

Herfra var erfarne Xherdan Shaqiri sikker. Basel var helt fortjent på 1-0.

Der gik en halv times tid, før FC København begyndte at finde fodfæste på det regnvåde græstæppe. Men når københavnerne kombinerede sig igennem med hurtige afleveringer, var der plads.

Den fandt Mohamed Elyounoussi efter indlæg fra Huescas, men skudforsøget fra tæt hold blev blokeret.

I første halvlegs tillægstid var der gevinst. En frisparkskombination snød Basel-målmand Marwin Hitz, som fejlbedømte indlægget og efterlod Gabriel Pereira i fri position til at pande udligningen i kassen.

Basel gentog opskriften fra kampens start og trykkede på i begyndelsen af anden halvleg. Flere gange brændte det på i det danske felt, hvor FCK-spillerne slet ikke sad tæt nok i deres markeringer.

Til gengæld var der også masser af plads til at køre omstillingerne, og med lidt mere koldblodighed havde Jordan Larsson udnyttet et stort tilbud efter en lille time.

En drøn af William Clem var også tæt på at blive til føringsmål, men igen var marginalerne med de schweiziske mestre.

Basels spillere så tiltagende trætte ud og blev fanget i en omstilling, som kostede Jonas Adjetey gult kort nummer to og et tidligt bad otte minutter før tid.

I slutminutterne hamrede Andreas Cornelius bolden ind, men det blev hurtigt fjernet fra måltavlen, fordi han forinden var offside.

Returopgøret spilles næste onsdag i Parken. Mens vinderen kommer i Champions League, havner taberen i Europa League.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Danmark – Nordmakedonien



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Brøndby-handel er kollapset

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Helt på røven over Victor Froholdt

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Philip Billing tabte kæben

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Nu flytter anfører til Danmark

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kæmpe nyhed i udlandet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Av, FCK! Her er de værst af alle

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma