FC København er et skridt tættere på at komme i ligaspillet i Champions League, mens Malmö FF blev sparket langt ud af det gode selskab.
I det andet af to øresundsderbyer vandt FCK med hele 5-0 over Malmö FF. En stærk kontrast til den kedelige nullert i Sverige for en uge siden.
Dermed avancerede FCK til den afgørende playoffrunde om en plads i den mest prestigefyldte europæiske klubturnering.
FCK var uden den skadede kantspiller Elias Achouri og midtbanegeneralen Thomas Delaney.
I stedet for Delaney havde FCK-træner Jacob Neestrup valgt Magnus Mattsson på den centrale midtbane ved siden af anfører Lukas Lerager.
Umiddelbart lignede det en svækkelse af FCK-mandskabet, men det kunne man ikke se på banen, hvor det endte med en regulær afklapsning.
Opgøret blev indledt med en del fysisk hårde dueller og frispark, som man også så i Malmø i sidste uge.
Men fodboldspillet hos FCK var langt bedre end den seneste 0-0-ørkenvandring.
Malmö FF’s formstærke midtbanespiller Otto Rosengren kom dog med et varselsskud efter seks minutter, men bolden sad lige i favnen på FCK-keeper Dominik Kotarski.
Det var generelt ikke meget, svenskerne bød på offensivt, og udeholdets defensiv krakelerede også i Parken.
FCK sad solidt på spillet og de største chancer i første halvleg, hvor backen Rodrigo Huescas havde den første store mulighed efter 25 minutter.
Men mexicaneren sparkede helt fri foran mål lige på Malmö FF-keeper Robin Olsen.
Fem minutter senere gjorde Huescas skaden god igen ved at heade bolden i nettet efter et oplæg fra Andreas Cornelius.
Kort før pausen udmøntede hjemmeholdets dominans sig i endnu et mål. FCK-kantspilleren Robert, der havde fået chancen fra start i stedet for Achouri, sparkede bolden i nettet fra kanten af feltet.
Malmö FF fik tilkendt et straffespark kort efter, men efter et VAR-tjek blev det vurderet, at Kotarskis sammenstød med Jens Stryger Larsen i feltet ikke var strafbart.
Stryger Larsen blev mødt af buhråb fra FCK-fansene, der ikke har glemt backens fortid hos ærkerivalen Brøndby.
Vild anden halvleg
Atmosfæren og lydkulissen i Parken var værdig til en Champions League-kamp. De svenske fans var med til at piske stemningen op med romerlys og tilråb som: “Spark og slå på FCK”.
Fem minutter inde i anden halvleg øgede FCK føringen med målet til 3-0.
Den passive og tunge Malmö-forsvar blev udspillet med nogle simple og hurtige kombinationer langs jorden.
Denne gang var det Mohamed Elyounoussi, der sparkede bolden fladt ind fra kanten af feltet.
Malmö FF havde ikke offensiv kvalitet nok til at udfordre og true FCK-forsvaret, som stod kompakt og solidt.
Mattsson, som greb sin chance på den centrale midtbane, sparkede målet til 4-0 ind fra tæt hold efter 67 minutter.
To minutter senere blev det svenske forsvar udstillet en gang mere, da Robert blev dobbelt målscorer for FCK, som nærmest holdt legestue i slutfasen.
I den sidste og afgørende playoffrunde skal FCK møde schweiziske Basel, som indleder hjemme 20. august med returkamp i Parken en uge senere.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Sigter 32 personer for matchfixing
Klar besked til danske debutanter
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Kæmpe nyhed i udlandet
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
I chok over Steve Cooper-historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
Albert Rudé er færdig i Kolding
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Av, FCK! Her er de værst af alle
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED