FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie

FC Midtjylland er aldrig kommet så langt i europæisk fodbold før, og det glæder cheftræner Brian Priske. Nu vil ham i Champions League-gruppespillet.



FC Midtjylland har efterhånden prøvet det meste. Klubben har vundet mesterskaber, en pokaltitel og spillet i Europa League-gruppespil. Det eneste, der mangler, er Champions League, og aldrig har man været tættere på.

Efter holdet slog Young Boys med 3-0 onsdag aften, står kun Slavia Prag mellem FC Midtjylland og klubbens hedeste drøm: seks gruppekampe i Champions League. 

Derfor tøver cheftræner Brian Priske ikke med at kalde resultatet for det største i klubbens historie rent sportsligt, men han er i tvivl om, hvorvidt det er større oplevelse end at vinde mesterskabet.

– Jeg tror, vi alle sammen er stolte over et dansk mesterskab. Det skal man ikke tage fejl af. Men der er ingen tvivl om, at det er det største resultat i klubbens historie. Det er første gang, vi står i en Champions League-playoffrunde. Så det er stort. Det er kæmpestort. Det jagter vi selvfølgelig nu, det gruppespil, siger Priske efter sejren.

Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag

– Om det er større end et dansk mesterskab; det, synes jeg, er svært at sige. Men vi er stolte over resultatet og stolte over præstationen. Det er det allervigtigste for os som hold.

FC Midtjylland har kun været i ét europæisk gruppespil, og i de fem år, der er gået siden, har klubben higet efter en ny europæisk rundtur. Det har stået som det altoverskyggende mål, og derfor betyder det så meget, at holdet er sikker på at komme i Europa League, selv hvis det glipper mod Slavia Prag i playoffrunden.

– Det er det næste skridt og det sidste skridt, vi skal tage som klub. Vi har vist, at vi er gode i Superligaen. Vi har leveret resultater i mange år og hentet mesterskaber og en pokaltitel. Så handler det om at gøre det i Europa også. Det har været fem år uden gruppespil, og det har vi kæmpet stenhårdt for. Derfor er det stort, at vi har sparket døren en lille smule ind. Så handler det om at levere gentagne gange, siger cheftræner Priske.

– Det er dér, vi som klub vil hen: at kunne konkurrere i Superligaen og selvfølgelig også i Europa. Det skal der ikke være nogen tvivl om. Det er det, der har været målsætningen i rigtig mange år.

Læs også:FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse

Særligt FC København har trukket læsset for de danske hold, når det gælder ranglistepoint hos UEFA. Nu får FC Midtjylland muligheden for at udjævne den statistik en smule, men det er ikke det, der fylder for Brian Priske.

– Jeg er ikke lettet over noget som helst. Jeg er stolt over det, vi har præsteret. Jeg tror ikke, at vi som sådan føler noget pres udefra, hverken fra FCK eller fra medier. Vi er sindssygt ærgerrige og ambitiøse i Midtjylland, og det har vi altid været. Det er det, der driver os; det er det, der driver mig; det er det, der driver de drenge, der sidder her ved siden af (Erik Sviatchenko og Jesper Hansen, red.). Vi vil jagte store ting.

– “Lettet” er for mig et forkert ord at bruge, for vi har virkelig jagtet og arbejdet stenhårdt for det. Så kan man også godt tillade sig at være stolt over det. Jeg synes, de her drenge fortjener enorm ros og kredit for det stykke arbejde, der er blevet leveret det seneste års tid, siger Priske.

Allerede i næste uge skal FC Midtjylland spille i Prag, mens der er returkamp ugen efter.

Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da FC Midtjyland tog imod Young Boys
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf






LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Færdig? Manchester City har udset afløser



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Brighton – Liverpool

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Barcelona – Rayo Vallecano

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Overraskende U21-trupudtagelse

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter