FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie

FC Midtjylland er aldrig kommet så langt i europæisk fodbold før, og det glæder cheftræner Brian Priske. Nu vil ham i Champions League-gruppespillet.



FC Midtjylland har efterhånden prøvet det meste. Klubben har vundet mesterskaber, en pokaltitel og spillet i Europa League-gruppespil. Det eneste, der mangler, er Champions League, og aldrig har man været tættere på.

Efter holdet slog Young Boys med 3-0 onsdag aften, står kun Slavia Prag mellem FC Midtjylland og klubbens hedeste drøm: seks gruppekampe i Champions League. 

Derfor tøver cheftræner Brian Priske ikke med at kalde resultatet for det største i klubbens historie rent sportsligt, men han er i tvivl om, hvorvidt det er større oplevelse end at vinde mesterskabet.

– Jeg tror, vi alle sammen er stolte over et dansk mesterskab. Det skal man ikke tage fejl af. Men der er ingen tvivl om, at det er det største resultat i klubbens historie. Det er første gang, vi står i en Champions League-playoffrunde. Så det er stort. Det er kæmpestort. Det jagter vi selvfølgelig nu, det gruppespil, siger Priske efter sejren.

Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag

– Om det er større end et dansk mesterskab; det, synes jeg, er svært at sige. Men vi er stolte over resultatet og stolte over præstationen. Det er det allervigtigste for os som hold.

FC Midtjylland har kun været i ét europæisk gruppespil, og i de fem år, der er gået siden, har klubben higet efter en ny europæisk rundtur. Det har stået som det altoverskyggende mål, og derfor betyder det så meget, at holdet er sikker på at komme i Europa League, selv hvis det glipper mod Slavia Prag i playoffrunden.

– Det er det næste skridt og det sidste skridt, vi skal tage som klub. Vi har vist, at vi er gode i Superligaen. Vi har leveret resultater i mange år og hentet mesterskaber og en pokaltitel. Så handler det om at gøre det i Europa også. Det har været fem år uden gruppespil, og det har vi kæmpet stenhårdt for. Derfor er det stort, at vi har sparket døren en lille smule ind. Så handler det om at levere gentagne gange, siger cheftræner Priske.

– Det er dér, vi som klub vil hen: at kunne konkurrere i Superligaen og selvfølgelig også i Europa. Det skal der ikke være nogen tvivl om. Det er det, der har været målsætningen i rigtig mange år.

Læs også:FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse

Særligt FC København har trukket læsset for de danske hold, når det gælder ranglistepoint hos UEFA. Nu får FC Midtjylland muligheden for at udjævne den statistik en smule, men det er ikke det, der fylder for Brian Priske.

– Jeg er ikke lettet over noget som helst. Jeg er stolt over det, vi har præsteret. Jeg tror ikke, at vi som sådan føler noget pres udefra, hverken fra FCK eller fra medier. Vi er sindssygt ærgerrige og ambitiøse i Midtjylland, og det har vi altid været. Det er det, der driver os; det er det, der driver mig; det er det, der driver de drenge, der sidder her ved siden af (Erik Sviatchenko og Jesper Hansen, red.). Vi vil jagte store ting.

– “Lettet” er for mig et forkert ord at bruge, for vi har virkelig jagtet og arbejdet stenhårdt for det. Så kan man også godt tillade sig at være stolt over det. Jeg synes, de her drenge fortjener enorm ros og kredit for det stykke arbejde, der er blevet leveret det seneste års tid, siger Priske.

Allerede i næste uge skal FC Midtjylland spille i Prag, mens der er returkamp ugen efter.

Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da FC Midtjyland tog imod Young Boys
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Endeligt godt nyt om Alexander Bah



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

FCK-bænken var rasende!

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

‘Det er udelukkende mit ansvar’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Sønderjyske – Silkeborg IF

Boilesen peger på FC København

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

AGF dummer sig mod Fredericia

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Video: Her kommer AGF bagud

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko