FC Midtjylland har efterhånden prøvet det meste. Klubben har vundet mesterskaber, en pokaltitel og spillet i Europa League-gruppespil. Det eneste, der mangler, er Champions League, og aldrig har man været tættere på.
Efter holdet slog Young Boys med 3-0 onsdag aften, står kun Slavia Prag mellem FC Midtjylland og klubbens hedeste drøm: seks gruppekampe i Champions League.
Derfor tøver cheftræner Brian Priske ikke med at kalde resultatet for det største i klubbens historie rent sportsligt, men han er i tvivl om, hvorvidt det er større oplevelse end at vinde mesterskabet.
– Jeg tror, vi alle sammen er stolte over et dansk mesterskab. Det skal man ikke tage fejl af. Men der er ingen tvivl om, at det er det største resultat i klubbens historie. Det er første gang, vi står i en Champions League-playoffrunde. Så det er stort. Det er kæmpestort. Det jagter vi selvfølgelig nu, det gruppespil, siger Priske efter sejren.
Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag
– Om det er større end et dansk mesterskab; det, synes jeg, er svært at sige. Men vi er stolte over resultatet og stolte over præstationen. Det er det allervigtigste for os som hold.
FC Midtjylland har kun været i ét europæisk gruppespil, og i de fem år, der er gået siden, har klubben higet efter en ny europæisk rundtur. Det har stået som det altoverskyggende mål, og derfor betyder det så meget, at holdet er sikker på at komme i Europa League, selv hvis det glipper mod Slavia Prag i playoffrunden.
– Det er det næste skridt og det sidste skridt, vi skal tage som klub. Vi har vist, at vi er gode i Superligaen. Vi har leveret resultater i mange år og hentet mesterskaber og en pokaltitel. Så handler det om at gøre det i Europa også. Det har været fem år uden gruppespil, og det har vi kæmpet stenhårdt for. Derfor er det stort, at vi har sparket døren en lille smule ind. Så handler det om at levere gentagne gange, siger cheftræner Priske.
– Det er dér, vi som klub vil hen: at kunne konkurrere i Superligaen og selvfølgelig også i Europa. Det skal der ikke være nogen tvivl om. Det er det, der har været målsætningen i rigtig mange år.
Læs også:FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse
Særligt FC København har trukket læsset for de danske hold, når det gælder ranglistepoint hos UEFA. Nu får FC Midtjylland muligheden for at udjævne den statistik en smule, men det er ikke det, der fylder for Brian Priske.
– Jeg er ikke lettet over noget som helst. Jeg er stolt over det, vi har præsteret. Jeg tror ikke, at vi som sådan føler noget pres udefra, hverken fra FCK eller fra medier. Vi er sindssygt ærgerrige og ambitiøse i Midtjylland, og det har vi altid været. Det er det, der driver os; det er det, der driver mig; det er det, der driver de drenge, der sidder her ved siden af (Erik Sviatchenko og Jesper Hansen, red.). Vi vil jagte store ting.
– “Lettet” er for mig et forkert ord at bruge, for vi har virkelig jagtet og arbejdet stenhårdt for det. Så kan man også godt tillade sig at være stolt over det. Jeg synes, de her drenge fortjener enorm ros og kredit for det stykke arbejde, der er blevet leveret det seneste års tid, siger Priske.
Allerede i næste uge skal FC Midtjylland spille i Prag, mens der er returkamp ugen efter.
Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da FC Midtjyland tog imod Young Boys
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
