FCM-træner er ikke i tvivl: Det er det største resultat i klubbens historie

FC Midtjylland er aldrig kommet så langt i europæisk fodbold før, og det glæder cheftræner Brian Priske. Nu vil ham i Champions League-gruppespillet.



FC Midtjylland har efterhånden prøvet det meste. Klubben har vundet mesterskaber, en pokaltitel og spillet i Europa League-gruppespil. Det eneste, der mangler, er Champions League, og aldrig har man været tættere på.

Efter holdet slog Young Boys med 3-0 onsdag aften, står kun Slavia Prag mellem FC Midtjylland og klubbens hedeste drøm: seks gruppekampe i Champions League. 

Derfor tøver cheftræner Brian Priske ikke med at kalde resultatet for det største i klubbens historie rent sportsligt, men han er i tvivl om, hvorvidt det er større oplevelse end at vinde mesterskabet.

– Jeg tror, vi alle sammen er stolte over et dansk mesterskab. Det skal man ikke tage fejl af. Men der er ingen tvivl om, at det er det største resultat i klubbens historie. Det er første gang, vi står i en Champions League-playoffrunde. Så det er stort. Det er kæmpestort. Det jagter vi selvfølgelig nu, det gruppespil, siger Priske efter sejren.

Læs også:Claus Steinlein jubler: Skal kunne slå Slavia Prag

– Om det er større end et dansk mesterskab; det, synes jeg, er svært at sige. Men vi er stolte over resultatet og stolte over præstationen. Det er det allervigtigste for os som hold.

FC Midtjylland har kun været i ét europæisk gruppespil, og i de fem år, der er gået siden, har klubben higet efter en ny europæisk rundtur. Det har stået som det altoverskyggende mål, og derfor betyder det så meget, at holdet er sikker på at komme i Europa League, selv hvis det glipper mod Slavia Prag i playoffrunden.

– Det er det næste skridt og det sidste skridt, vi skal tage som klub. Vi har vist, at vi er gode i Superligaen. Vi har leveret resultater i mange år og hentet mesterskaber og en pokaltitel. Så handler det om at gøre det i Europa også. Det har været fem år uden gruppespil, og det har vi kæmpet stenhårdt for. Derfor er det stort, at vi har sparket døren en lille smule ind. Så handler det om at levere gentagne gange, siger cheftræner Priske.

– Det er dér, vi som klub vil hen: at kunne konkurrere i Superligaen og selvfølgelig også i Europa. Det skal der ikke være nogen tvivl om. Det er det, der har været målsætningen i rigtig mange år.

Læs også:FCM-kaptajn vil i Champions League: Det er jo en anden galakse

Særligt FC København har trukket læsset for de danske hold, når det gælder ranglistepoint hos UEFA. Nu får FC Midtjylland muligheden for at udjævne den statistik en smule, men det er ikke det, der fylder for Brian Priske.

– Jeg er ikke lettet over noget som helst. Jeg er stolt over det, vi har præsteret. Jeg tror ikke, at vi som sådan føler noget pres udefra, hverken fra FCK eller fra medier. Vi er sindssygt ærgerrige og ambitiøse i Midtjylland, og det har vi altid været. Det er det, der driver os; det er det, der driver mig; det er det, der driver de drenge, der sidder her ved siden af (Erik Sviatchenko og Jesper Hansen, red.). Vi vil jagte store ting.

– “Lettet” er for mig et forkert ord at bruge, for vi har virkelig jagtet og arbejdet stenhårdt for det. Så kan man også godt tillade sig at være stolt over det. Jeg synes, de her drenge fortjener enorm ros og kredit for det stykke arbejde, der er blevet leveret det seneste års tid, siger Priske.

Allerede i næste uge skal FC Midtjylland spille i Prag, mens der er returkamp ugen efter.

Læs også:FC Midtjylland klar til gruppespil efter storsejr
Læs også:LIVE: Sådan gik det, da FC Midtjyland tog imod Young Boys
Læs også:Karakterer: Masser af stærke FC Midtjylland-præstationer i stor triumf


Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Meget tæt på at hente Pione Sisto

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Fælder hård Schmeichel-dom

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Forlænger med stort angriber-talent

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Eriksen ude med hård kritik

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han