Floppede i Superligaen: Nu imponerer han i CL

I Superligaen slog han ikke til, men nu tiltrækker Franz Brorsson stor ros for sin præstation i Champions League. Forude venter måske et klubskifte.



Det er end ikke halvandet år, siden Franz Brorsson forlod dansk fodbold efter et kuldsejlet ophold. Hans hold, Esbjerg fB, var rykket ned, og Brorsson fik kun tre startpladser i den halvsæson, han tilbragte i klubben.

Nu er tiderne skiftet for den forhenværende EfB-reserve. Han er startet inde i alle Malmö FF’s Champions League-kampe i denne sæson, og tirsdag var han således med til at få 1-1 mod Zenit fra Skt. Petersborg. I øvrigt på mål af en anden tidligere Esbjerg-spiller: Søren Rieks.

Efterfølgende får Brorsson stor ros for sin præstation over for det russiske angrebsmonster Artem Dzyuba. Faktisk har Brorsson præsteret så godt gennem hele 2021-sæsonen, at han måske finder en større klub end Malmö, når hans kontrakt udløber til nytår.

Og så er det jo belejligt med en brandkamp i Champions League.

– Det er altid skønt at kunne fastholde eller forhøje sin markedsværdi. Jeg tror helt klart, at det vejer lidt tungere, at man holder niveauet i sådan nogle kampe end i Allsvenskan. Det siger vel lidt mere, lyder det ifølge Fotbollskanalen fra Franz Brorsson.

– Vi må se, hvad der sker den næste måned. Det var skønt at få den her kamp med i slutfasen og kunne bidrage på bedst mulige måde.

Selv om Brorsson altså ikke kunne bruges hos Superliga-nedrykkerne Esbjerg, viste han allerede sit værd i efteråret 2020, efter han var vendt tilbage til Malmö FF. Det betød, at danske klubber har været ude efter at hente ham tilbage til Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen