Fransk hold med kæmpe brøler på sen Højbjerg-kasse

Marseille-spillerne vidste ikke, at de ville kvalificere sig til Europa League, hvis de blot havde spillet uafgjort mod Tottenham.



Pierre-Emile Højbjergs sene sejrsmål for Tottenham mod Marseille fik stor betydning for begge hold. 

Tottenham gik videre som nummer et i gruppen, hvilket kan give en markant nemmere lodtrækning til forårets knockoutkampe.

Marseille derimod gled ned på sidstepladsen i gruppen, hvilket betyder, at de er færdige med at spille europæisk i denne sæson. Med et uafgjort resultat var den franske klub endt foran Sporting i gruppen, hvis nederlag til Frankfurt allerede var blevet en realitet.

Det viser sig nu, at Marseille-spillerne ikke var klar over, at de med et enkelt point fortsat ville spille europæisk fodbold til foråret. Det var derfor, at spillerne satsede hele butikken i slutfasen, hvilket skabte den motorvej mod Marseille-målet, som Pierre-Emile Højbjerg udnyttede. 

Forsvarsspiller Chancel Mbemba indrømmer, at Marseille-spillerne ikke vidste det. Det skriver Get Football News France

– På bænken vidste de godt, hvad der var sket med Sporting. Vi manglede noget kommunikation. Sådan er fodbold. Vi dominerede i første halvleg, og så pludselig i anden halvleg tog Tottenham over. Vi var nødt til at holde sammen. Det er det, de små detaljer handler om. Det er fodbold, men det gør godt nok ondt, siger målscoren til 1-0 i kampen. 

Det var dog ikke sådan, at Marseille-træner Igor Tudor sad klistret til bænken i slutminutterne. Han råbte nemlig ordrer ind på banen, men på grund af lydkulissen på stadion, nåede instruktionerne aldrig ind til spillerne. 

– De hørte det ikke, fordi der var så meget larm. Jeg bad dem om at blive tilbage og ikke skubbe op, men de hørte det ikke. Der var noget forvirring i sidste minut. Det handlede ikke om resultaterne, men om at de skulle være kompakte og ikke satse, siger kroaten til RMC Sport

Tottenham endte som gruppevinder med 11 point, mens Marseille blev prygelknabe med syv point.





Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub