Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Leverkusen fik én på hatten, da klubben tirsdag aften tog imod sidste sæsons Champions League-vindere.



Kasper Hjulmand har fået en rigtig god begyndelse på livet som Leverkusen-træner, men tirsdag gik det galt. Helt galt.

For første gang under den tidligere danske landstræners ledelse tabte Leverkusen. Og det på ganske eftertrykkelig vis.

I en vild, vild kamp med røde kort til begge hold vandt de forsvarende Champions League-mestre fra Paris Saint-Germain med hele 7-2 på Leverkusens hjemmebane.

Dermed ligner det en tendens, at Kasper Hjulmand har sværere ved at hente point i Champions League end i Bundesligaen.

På europæisk niveau har Leverkusen nemlig blot hentet to point i tre kampe under Kasper Hjulmand, mens fire ud af fem Bundesliga-kampe er blevet vundet.

I tirsdagens opgør gik det galt allerede i syvende minut. Willian Pacho steg op til et indlæg og pandede PSG på 1-0.

Efter 25 minutter fik Leverkusen med et straffespark en gylden mulighed for at komme tilbage i kampen. Men i stedet for en udligning blev det indledningen på nogle forfærdelige minutter.

Alejandro Grimaldo sendte straffesparket på stolpen, og seks minutter senere blev Robert Andrich smidt ud for at plante sin albue i hovedet på Désiré Doué.

Yderligere seks minutter senere blev PSG også reduceret til ti mænd, men det stoppede på ingen måde franskmændene. På syv minutter lige inden pausefløjt scorede Désiré Doué to gange, og Khvicha Kvaratskhelia en enkelt.

Med 4-1 på tavlen efter første halvleg virkede kampen afgjort, og det blev kun endnu mere sikkert, da Nuno Mendes gjorde det til 5-1 fem minutter efter pausen.

Leverkusen pyntede på resultatet efter 54 minutter med et drømmemål fra Aleix Garcia, inden det gik helt galt for tyskerne til sidst. Ballon d’Or-vinder Ousmane Dembélé scorede til 6-2, inden Vitinha lukkede og slukkede til 7-2.

I Eindhoven havde Napoli en dårlig aften. Uden en skadet Rasmus Højlund tabte italienerne med 2-6 til PSV. En anden italiensk klub, Inter, havde anderledes tur i den. Milano-klubben slog belgiske Royale Union Saint-Gilloise med 4-0.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

De overvejer Christian Eriksen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?