PARKEN (Tipsbladet): Der er meget på spil for FC København onsdag aften mod FC Basel. Det lægger cheftræner Jacob Neestrup slet ikke skjul på på et pressemøde tirsdag.
– Du kan kvalificere til den største klubturnering i verden, hvor du kan møde de allerbedste, så det siger sig selv, at der er absolut alt at spille for i morgen, og det betyder meget for os alle sammen, hvis det kan lade sig gøre, lyder det fra FC København-træneren.
FC København har hyppigt de seneste år gået hele vejen gennem kvalifikationen og nået gruppespillet i Champions League – senest i 2023/24-sæsonen.
Men grundet Danmarks plads på koefficientranglisten har den danske mester – hvad end det har været FC København eller et andet hold – haft en lang vej til gruppespillet eller ligafasen i Champions League. For eksempel skal FC København igennem tre kvalifikationsrunder i år.
Og så længe det er sådan, kan man ikke forvente at se et dansk mesterhold i Champions League hvert år.
– Det er jo sådan med danske hold, at vi skal den lange vej, fordi vi som nation ikke har evnet eller prioriteret at få så mange hold med som absolut muligt. Det er på ingen måde en selvfølge, at du kan regne med FC København i Champions League hvert år, når du tænker på alle de kvalifikationskampe, som den danske mester skal igennem, siger Jacob Neestrup.

– Ville ønske, vi var i Bodø/Glimts situation
Samtidig vil Jacob Neestrup automatisk ikke klassificere det som “en fiasko”, hvis et dansk hold ikke går direkte igennem Champions Leagues tre kvalifikationsrunder.
– Hvad hvis vi ikke vinder i morgen i en meget tæt kamp? Enten fordi modstanderen er bedre, eller fordi det er stolpe ud? Det er ikke fordi, jeg ikke har store ambitioner på FC Københavns eller den danske mesters vegne, men jeg mener helt seriøst, at hvis du sammenligner os med andre sammenlignelige klubber, så er vi jo der, hvor vi skal spille så mange kvalifikationskampe, at det er fuldstændig urealistisk at forvente, at man som dansk mester bare vader igennem til Champions League.
– Jeg ville ønske, vi var i samme situation som den norske mester, som skal spille to kampe (Bodø/Glimt kom som norske mestre direkte i playoffrunden i Champions League-kvalifikationen, hvor de ser ud til at slå Sturm Graz, red.). Eller andre hold, der skal spille to kampe eller endda kommer direkte i ligafasen.
– Så længe det ikke er sådan i dansk fodbold, og at vi alle gør alt, hvad vi kan for at prioritere koefficientpoint som øverste prioritet, er der overhovedet ingen garanti for, at den danske mester vader igennem kvalifikationen.
– Jeg vil ikke på nogen som helst måde betegne tidligere playoffrunder eller et knebent exit til Røde Stjerne som en fiasko. Det er, hvad der sker, når en dansk mester skal spille mod tre modstandere på vejen. Så vil man ryge ud engang imellem. Men vi vil gøre vores bedste i morgen for at klare skærene igen, lyder det fra Jacob Neestrup.
FC København og FC Basel tørner sammen onsdag klokken 21.00 i Parken. Det første opgør endte 1-1, så det skal afgøres i København.
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
MEDIE
FCK meldes varm på målfarlig kantspiller
Mareridt for FC Augsburg
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
MEDIE