Liverpool vandt Champions League sidste år, men Bayern München har nu overtaget Merseyside-klubbens status som Europas konger, efter at sydtyskerne besejrede Paris Saint-Germain i søndagens finale i Lissabon.
Ifølge Jürgen Klopp var Hansi Flicks tropper dog også en smule heldige. Liverpool-bossen hylder dog samtidig Bayern München-cheftræneren, der også vandt Bundesligaen og pokalturneringen i denne sæson.
– Det er svært at skrive mere historie på otte måneder, end han har gjort. Hansi var heldig nok til at have gjort det så godt som assistent for Niko Kovac, at han fik lov til at blive. Og det fungerede ganske godt, lyder det ifølge ZDF fra Klopp.
– Begge finalister havde et fantastisk hold. Men Bayern havde lidt mere vilje til at vinde. Selvom Paris også havde meget vilje. Paris ønskede virkelig at vinde, det kunne man se.
Havde lang pause
Ifølge Jürgen Klopp har Bayern München haft en vis fordel i, at Bundesligaen sluttede langt tidligere end ligaer som Premier League, La Liga og Serie A, hvilket gav tyskerne mulighed for at møde veludhvilede op til knockoutkampene.
– Bayern var heldige, men de havde ikke behov for så meget. Og det er derfor, at de fortjente at vinde. Det ville være rart, hvis man kunne spille sæsonens bedste kamp i finalen, men det er bare ret usandsynligt.
Det er anden gang siden 2001, at et tysk hold vinder Champions League. Den seneste gang var i 2013, hvor Bayern München slog Dortmund i finalen på Wembley.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TRANSFER
Spændende melding
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
