Det er ikke slut endnu.
Men vejen til det danske mesterskab i denne sæson ser uhyre svær ud for FC København.
Det ved cheftræner Jacob Neestrup godt, men derfor fylder guldet stadig en del, understreger han i et interview med Viaplay.
– Der er en drøm, og den skal ikke slukkes. Det må den ikke blive, før det er forbi. Men når det så er sagt, ligger der også en afklarethed hos mig i, at vi skal forbedre vores præstationer, for at jeg kan stå i april og få det spørgsmål: ‘Nå, Neestrup, hvis I nu vinder den kamp, kan I så åbne det hele op?’ lyder det fra FCK-træneren, hvis mandskab lige nu har 12 point op til førstepladsen.
Han anerkender, at der lige nu er fire andre klubber – AGF, FC Midtjylland, Brøndby og Sønderjyske – der har gjort det bedre i efteråret, og at det også er fortjent, at de to førstnævnte ligger solidt i spidsen.
– Og så tror jeg egentlig, det bedste vi kan gøre er at kigge på os selv og komme i gang med at forbedre os, for at vi skal kunne snakke om et dansk mesterskab som andet end bare en drøm lige nu. Vi kommer til at gøre alt, hvad vi kan, indtil det ikke er muligt mere. Men vi skal forbedre os, ellers er det ligegyldigt at snakke om, understreger Jacob Neestrup i interviewet, der kan ses i toppen af artiklen.
Superligaen starter i starten af februar, når klubberne tager hul på 19. runde. Her venter der allerede det første brag for FC København, der starter med at skulle spille mod FC Midtjylland i Herning, og herefter venter FC Nordsjælland hjemme i Parken.
Inden det går løs i Danmark, venter der dog en uhyre stor og ikke mindst vigtig opgave for hovedstadsklubben. For 20. januar går det løs i Champions League, hvor Napoli kommer på besøg.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
Skifter til Rangers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED