,

Klynge jubler over kæmpe skifte

Den tidligere Superliga-profil forlod Silkeborg denne sommer for at skifte til den norske storklub Bodø/Glimt, hvilket han nu fortæller mere om til Tipsbladet.



Anders Klynge var en kæmpe profil i Superligaen i foråret.

Efter at have siddet ude med en skade i det meste af efteråret, skulle midtbanespilleren tilbage og brænde banen af, så drømmen om et skifte til udlandet kunne gå i opfyldelse.

Det gjorde den i den grad.

Med mange flotte præstationer, blandt andet i 3-3-kampen mod Brøndby, endte de pludselig med at ringe fra et af Nordens største hold, Bodø/Glimt, der ville hente ham.

Nu fortæller Anders Klynge i et interview til Tipsbladet om sit skifte til den norske storklub.

– Jeg er meget glad, det er et skifte, der kan blive et fantastisk match, så jeg er rigtig glad for den beslutning, jeg har taget.

– Jeg er faldet godt til. Jeg havde nogle lidt underlige uger i starten, hvor jeg kun måtte træne med, men jeg kan mærke, at der er stor kvalitet i det her hold. Jeg ved ikke, om det træningsmæssigt er et stort skridt op, men jeg kan mærke, at der er kvalitet, og det passer mig godt, siger en begejstret Klynge.

Et af de helt store mål ved skiftet er at få forløst en helt særlig drøm, der også ville være en førstegangsoplevelse for klubben selv.

– Lige nu drømmer jeg om at lykkes med mit mål om at spille mig på holdet, sådan er det altid i en ny klub.

– Så håber vi, at vi klarer vores playoff-kamp, så vi ender i Champions League. Alle har et stort ønske om at spille Champions League en dag, så det kunne være sindssygt stort. Det kommer vi til at gå rigtig hårdt efter og tror rigtig meget på.

Anders Klynge nåede at spille 164 kampe for Silkeborg IF. Foto: Alamy

Interesse fra flere kanter

Anders Klynge havde en voldsom udvikling i sin tid hos Silkeborg IF. Han har været med på hele den rejse, der er taget, siden Kent Nielsen fik genrejst holdet efter nedrykningen i den første sæson med den erfarne cheftræner ved roret.

Derfor har de to også et særligt bånd til hinanden, hvor Anders Klynge endda blev anset som Kent Nielsens kæledægge i truppen, men der var trods alt opbakning til, at han skulle jagte sine drømme denne sommer.

– Silkeborg ville gerne beholde mig, men tiden var inde til at prøve noget nyt. Han havde stor respekt for det, jeg gjorde, og så det også som et godt match for mig.

– Jeg er sikker på, at han gerne ville holde mig på holdet, men også forstod, hvorfor jeg ville noget andet, siger midtbanespilleren.

Skiftet til Bodø/Glimt virker til at være noget, der passer som fod i hose, men der har været interesse fra andre steder, inden den endegyldige beslutning skulle træffes.

– Der har været interesse fra lidt forskellige steder, men det var først her i juli, at jeg tog en beslutning. Bodø var helt sikkert den rigtige beslutning, og der jeg ville til.

Midtbanekreatøren har fået to kampe for sin nye klub, efter han langt om længe kunne registreres for de forsvarende norske mestre.





Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’


Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Brøndby takker nej til to spillere

Dansker færdig i Ajax?

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Medier i svime: Den bedste!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Manchester United rasende

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

‘En fodboldmæssig katastrofe’

– Overdrevet og unuanceret

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

Hård kritik af FC København-stjerne

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Aldrig set før

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’