Koster knaster: Her kan du se FC København-brag

FC Københavns Champions League-kvalifikationskamp mod Breidablik bliver vist som pay-per-view.



FC København tager tirsdag hul på deres europæiske eventyr, når de skal en tur til Island og møde Breidablik.

Breidablik og FCK møder hinanden i anden kvalifikationsrunde til Champions League-gruppespillet, men som dansk tv-seer af kampen skal du lede længe efter en kanal, som viser opgøret.

FC København og Viaplay, der har rettighederne til Champions League, har begge forsøgt at sikre sig adgang til kampen. Men det har tilsyneladende ikke kunnet lade sig gøre, og derfor er det den svenske streamingtjeneste Solidsport, som viser opgøret.

De tilbyder en pay-per-view-løsning, som koster 15 euro, svarende til 112 kroner. Dermed skal man op med læderet for at kunne se FC København og Breidablik i aktion i klubbernes første møde.

Viaplay, der viser returopgøret i Parken og hjemmekampen i tredje kvalifikationsrunde, forsøgte at sikre sig rettighederne til kampen, men man kunne ikke nå frem til en acceptabel pris.

– Det er korrekt, at vi ikke har rettighederne til kampen på Island. Vi oplevede ikke, at der var sammenhæng mellem prisen, der blev forlangt, og det, vi mener, at kampen bør koste. Men vi glæder os til at vise returkampen fra Parken på TV3+ og Viaplay, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet fra Benjamin Munk Lund, der er sportschef på Viaplay.

Hvis FC København sikrer sig videre avancement, skal de møde de tjekkiske mestre Sparta Prag. De danske mestre rejser mandag til Island, hvor kampen spilles på Kópavogsvöllur klokken 21.15 tirsdag aften.

Ender det omvendt med et samlet nederlag til FC København, så indtræder de i tredje runde af kvalifikationen til Europa League. Sidste år var man en del af Champions League-gruppespillet.





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

AGF er mestre – her er deres vej i Europa