Krævede skifte: Det kostede mig en kamp mod FCK

Den nu pensionerede franske stjerne Mathieu Debuchy var så ivrig efter at skifte klub, at han blev straffet mod FC København.



Denne sommer lagde den franske stjerne Mathieu Debuchy støvlerne på hylden i en alder af 37 år.

Hans sidste klub blev Valenciennes FC i den næstbedste række i Frankrig, men når han kigger tilbage, så har han spillet omkring 15 år på absolut topplan, hvilket har kastet et hav af store oplevelser af sig.

Han var blandt andet med til at vinde Lilles første mesterskab i knap 60 år tilbage i 2011. Det var i samme periode, at Mathieu Debuchy stod på toppen af sin karriere og var klar til sit store udlandsskifte.

I sommeren 2012 var Newcastle klar til at hente højrebacken, men Lille afviste englænderne. Det behagede ikke Mathieu Debuchy, der for alt i verden ville prøve noget nyt.

– Jeg er på ferie, og jeg ringer til træneren for at fortælle ham, at jeg gerne vil til Newcastle. Klubben lukkede døren for mig, og jeg var skuffet. Det blev ikke til en batalje med dem, men jeg gik og surmulede. Jeg fortryder lidt, at det blev så betændt. Faktisk fik jeg heller ikke lov til at spille mod FC København, fordi jeg gerne ville væk, siger Mathieu Debuchy til La Voix Du Nord.

På daværende tidspunkt bragede Lille og FC København sammen i kvalifikationen til Champions League, hvor franskmændene trak det længste strå med en samlet 2-1-sejr.

Mathieu Debuchy fik også sit skifte til Newcastle i sidste ende, selvom han måtte vente et halvt år. Den efterfølgende vinter hentede Newcastle ham for omkring 50 millioner kroner.

Franskmanden spillede blot halvanden sæson i Newcastle, inden Arsenal slog kløerne i ham. Hans ophold blev dog meget urytmisk i Nordlondon, da han var plaget af et hav af skader.

Mathieu Debuchy står desuden noteret for 27 franske landskampe.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet