Legende med krav til Manchester United mod FCK

Manchester Unitede-legenden Rio Ferdinand vil se Manchester United tage alle tre point mod FC København.



I Premier League roder Manchester United rundt midt i tabellen, hvor man i seneste spillerunde undveg en ny blamage mod Sheffield United, der ellers bed fra sig.

Nu venter FC København i Champions League, hvor Manchester United har fået alt andet end en god start. To nederlag i sine to første kampe og en placering som bundprop i Gruppe A er facit for den engelske storklub.

Derfor skal der tre point på bordet, hvis ikke man skal sige farvel til Champions League-fodbold i utide. Det er i hvert fald kravet fra klubbens tidligere stjernestopper Rio Ferdinand, der er fodboldekspert hos TNT Sports.

– De skal vinde (mod FC København). Det er såre simpelt. De skal vinde. Man siger altid, at man skal vinde sine tre hjemmekampe i gruppespillet, og nu har man mere brug for det end nogensinde efter resultaterne i de første kampe, siger han ifølge Eurosport.

Manchester United er med nul point sidst i puljen, mens man kan gå forbi FC København på et point med en sejr. Derudover skal man håbe på en sejr til Bayern München, hvilket vil sende dem på ni point og holde Galatasaray indenfor rækkevidde, da de så vil sidde på fire af slagsen.

Rio Ferdinand tror dog på, at det begynder at gå i den rigtige retning for Manchester United, der på det seneste har skrabet sejrene ind over målstregen.

– De forsøger at bygge noget selvtillid og momentum. Sheffield United har gjort livet surt for Manchester City og Tottenham. De fik tre point mod dem, og det skal opbygge noget selvtillid, siger den engelske fodboldekspert.

Manchester United fik ganske rigtigt tre point i weekenden mod Sheffield United, men der skulle en sen scoring til fra Diogo Dalot. Tilfældet var det samme i forrige spillerunde, hvor Scott McTominay blev helten mod Brentford med sine scoringer i kampens døende minutter.

Nu gælder det FC København, hvor Manchester United på papiret vil være store favoritter på Old Trafford. FC København har dog drillet 'De Røde Djævle' før. 

Mange vil kunne huske klubbernes kvartfinalemøde i Europa League i 2020, hvor en straffesparksscoring i den forlængede spilletid sendte Manchester United videre. Det er en kamp, som særligt Rasmus Falk husker.

I 2006 bragede man også sammen i Champions League-gruppespillet, hvor FCK vandt med 1-0 på hjemmebane, mens det blev til et nederlag på 0-3 på Old Trafford.





Millionbud – nægter at slippe dansk målræv



LIVE

TransferLIVE: Her Michael Falkesgaards nye klub


Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

FCK-retur droppet

‘En dyr fejl’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Brøndby-duo skal væk

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Afsløring: FCN-assistent afviser Allsvenskan-job

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Nu kan de hentes gratis

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Det kan ende helt galt

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Giver grønt lys til stor transfer

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’



Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vil af med Sory Kaba

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


FC København-handel er gået i hårdknude

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Henter Emil Riis

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker



Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

De viser Brøndby og FCM i Europa

Afvist af United

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’



Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold