I Premier League roder Manchester United rundt midt i tabellen, hvor man i seneste spillerunde undveg en ny blamage mod Sheffield United, der ellers bed fra sig.
Nu venter FC København i Champions League, hvor Manchester United har fået alt andet end en god start. To nederlag i sine to første kampe og en placering som bundprop i Gruppe A er facit for den engelske storklub.
Derfor skal der tre point på bordet, hvis ikke man skal sige farvel til Champions League-fodbold i utide. Det er i hvert fald kravet fra klubbens tidligere stjernestopper Rio Ferdinand, der er fodboldekspert hos TNT Sports.
– De skal vinde (mod FC København). Det er såre simpelt. De skal vinde. Man siger altid, at man skal vinde sine tre hjemmekampe i gruppespillet, og nu har man mere brug for det end nogensinde efter resultaterne i de første kampe, siger han ifølge Eurosport.
Manchester United er med nul point sidst i puljen, mens man kan gå forbi FC København på et point med en sejr. Derudover skal man håbe på en sejr til Bayern München, hvilket vil sende dem på ni point og holde Galatasaray indenfor rækkevidde, da de så vil sidde på fire af slagsen.
Rio Ferdinand tror dog på, at det begynder at gå i den rigtige retning for Manchester United, der på det seneste har skrabet sejrene ind over målstregen.
– De forsøger at bygge noget selvtillid og momentum. Sheffield United har gjort livet surt for Manchester City og Tottenham. De fik tre point mod dem, og det skal opbygge noget selvtillid, siger den engelske fodboldekspert.
Manchester United fik ganske rigtigt tre point i weekenden mod Sheffield United, men der skulle en sen scoring til fra Diogo Dalot. Tilfældet var det samme i forrige spillerunde, hvor Scott McTominay blev helten mod Brentford med sine scoringer i kampens døende minutter.
Nu gælder det FC København, hvor Manchester United på papiret vil være store favoritter på Old Trafford. FC København har dog drillet 'De Røde Djævle' før.
Mange vil kunne huske klubbernes kvartfinalemøde i Europa League i 2020, hvor en straffesparksscoring i den forlængede spilletid sendte Manchester United videre. Det er en kamp, som særligt Rasmus Falk husker.
I 2006 bragede man også sammen i Champions League-gruppespillet, hvor FCK vandt med 1-0 på hjemmebane, mens det blev til et nederlag på 0-3 på Old Trafford.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED