Tipsbladet i Istanbul
Hvis Lukas Lerager er en smule øm i stængerne torsdag, så forstår man godt hvorfor.
Midtbaneslideren dækkede nemlig hvert eneste græsstrå mod Galatasaray, hvor han spillede en stor kamp på FC Københavns midtbane.
Lerager ryddede op, satte angreb sammen og trak kloge frispark, da FC København var reduceret til ti mænd. Præstationen bliver endnu mere imponerende, når man ser, at Lukas Lerager fik et gult kort efter bare 11 minutter.
Mere end 80 hårde minutter blev det til, og Lukas Lerager har en fin forklaring på, hvorfor han ikke var i fare for et rødt kort, selv om ofte befandt sig i kampens brandpunkter.
– Flyt fødderne hurtigt, griner han, da han af den skrivende presse bliver spurgt om, hvordan han undgår det røde kort.
– Det er det eneste, jeg kan sige. Og så vide hvornår du skal lade ham gå. Der er også en kontra, hvor han prøver at trække ind foran mig, og så ved jeg godt, at jeg skal lade ham gå, men han prøver han at filme alligevel. Det så de heldigvis. Man ved, at man har VAR, så det handler om at være klog i de der situationer.
Et rødt kort havde været katastrofalt. Bare spørg Elias Jelert, som blev udvist med et kvarter igen, da FC København var foran 2-0. Det var dog ikke sådan, at Lukas Lerager frygtede at skulle forlade kampen før tid.
– Han (dommeren, red.) skulle lige finde en balance fra start af. For det første ser han ikke min situation. Selvfølgelig er det lidt en hård en, men han (modstanderen, red.) kaster sig bare ned og får et gult efter ti (minutter). Så ved jeg godt, at jeg skal tænke mig om resten af kampen, og at jeg ikke kommer i en eller anden 50/50, hvor han kan svinge det andet gule.
– Så det gælder om at holde sig ude af de situationer, hvor man ved, at dommeren har et øje på en, og det fik jeg klaret fint, lyder det selvsikkert fra midtbanespilleren.
Lukas Lerager blev også valgt til FC Københavns bedste spiller af Tipsbladet. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
OPTAKT