Manchester City er klar til klubbens anden finale i Champions League.
Det står klart, efter at Premier League-duksen onsdag slog den regerende mester, Real Madrid, 4-0 på hjemmebane efter blandt andet to scoringer af portugiseren Bernardo Silva i første halvleg.
Man skal være ualmindelig glad for den mest vindende klub i Europas fineste klubturnering for at finde argumenter for, at det samlede resultat på 5-1 er misvisende.
Manchester City dominerede således opgøret på Etihad Stadium fra første fløjt og havde et par meget nærgående bud på et tidligt åbningsmål, inden Bernardo Silva midtvejs gennem første halvleg nettede til 1-0.
Real Madrid havde samlet set kun et svagt modsvar, og generelt virkede de spanske gæster til at have svært ved at være med i det tempo, som Pep Guardiolas mandskab satte i opgøret.
Finalen spilles på Atatürk Olympic Stadium i Istanbul 10. juni, og her skal City op mod italienske Inter, der besejrede lokalrivalen AC Milan med samlet 3-0.
Inter kan her vinde sin fjerde europæiske mesterskabstitel og den første siden 2010. City jagter omvendt sin første triumf, efter at det i 2021 blev til et 0-1-nederlag til Chelsea i klubbens første forsøg.
Spændingen om det samlede resultat var på vippen fra første fløjt i Manchester onsdag.
City lod således bolden flyde rundt mellem de til tider meget passive Real-spillere, og to gange inden for de første 20 minutter måtte Thibaut Courtois hive en redning frem for at forhindre målmaskinen Erling Haaland i at blive kampens første målscorer.
Æren tilfaldt i stedet Bernardo Silva efter 23 minutter. Han blev spillet fri i feltet af en klasseaflevering fra kreatøren Kevin De Bruyne og snød Courtois med en afslutning fladt i det korte hjørne, da belgieren var gået til den anden side.
Toni Kroos bragede et forsøg på overliggeren i den anden ende efter 35 minutter, men kort efter punkterede spændingen reelt.
City spillede gæsterne tynde, og Silva headede en afrettet pasning i nettet til pausestillingen 2-0.
Et aggressivt modsvar efter pausen udeblev, omend Real Madrid var bedre med spillemæssigt. I stedet blev City ved med at true, og efter 73 minutter tabte Haaland sin tredje duel i opgøret med Courtois.
Nordmanden lever dog nok fint med at gå fra banen uden scoringer for en gangs skyld. Kort efter sin tredje misser blev det således 3-0, da Eder Militao med knæet rettede De Bruynes frisparksindlæg ind i eget net.
Indskifterne Phil Foden og Julian Alvarez kombinerede i overtiden flot og skabte sammen 4-0-målet, som argentineren blev noteret for.
/ritzau/
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
NYHEDER
FC Barcelona med skrækmelding om AC
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år
I svime over Oscar Schwartau
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
AVIS
Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
AVIS
Det kommer til at trække ud
AVIS
Johannes Hoff Thorup er på listen
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Julegave? Deler godt nyt om forlængelse
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
AVIS
Intet aftryk!
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
De er herbstmeister
Barcelona rykker fra
Her vil Asien kopiere Europa
Marokko er blevet fodboldens mekka
Mbappé tangerer Ronaldo-rekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro
Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl
Drømmer om VM 2026 med Danmark
TRANSFER