Metro-kaos til FCK-brag: Meget uheldig timing

Det vil ikke være muligt at tage metroen til Trianglen, når man skal i Parken og se FC København - Manchester City i næste måned. Metrolinjen er lukket, og folk skal derfor finde på en anden måde at komme til kamp på. Meget uheldig timing, mener FC København.



Der venter FC København en af klubbens største kampe i historien, når Manchester City kommer forbi den 13. februar til den første af to Champions League-ottendedelsfinaler. 

FC København skal forsøge at levere et godt resultat på hjemmebane, så der stadig er et håb om et mirakel, når man spiller returkampen på Etihad til marts. Her får de forsvarende danske mestre brug for al den hjælp, de kan få fra lægterne, og der kommer også knald på. Klubben kunne mandag melde udsolgt til kampen. 

Størstedelen af de mange tilskuere vil på en almindelig kampdag nok tage metroen til Trianglen og gå de sidste meter mod Parken. Men mod Manchester City bliver det anderledes. Metrolinjerne M3 og M4 er lukket fra den 10. februar og 16 dage frem for at gøre klar til de fem nye metrostationer i Sydhavn og Valby, som åbner til sommer, og i den periode skal der testkøres tog på strækningen. 

Der vil dog være metrobusser, som stopper ved Trianglen, men Metroselskabet melder selv, at passagerer skal forvente meget længere rejsetid, og at der ikke vil være plads til alle. 

I FC København er man ærgerlig over, at lukningen af metrolinjen ramler lige ind i klubbens kommende megabrag, men at der ikke er så meget at gøre ved det.

– Det er selvfølgelig meget uheldig timing set fra vores stol, men der er ikke andre gode råd end at tage afsted i god tid med andre transportmidler, oplyser klubben til Tipsbladet.

Indsætter ekstra personale
Tipsbladet har været i kontakt med Metro Service, som står for driften af metroen for at høre, om der vil blive gjort en særlig indsats, når Champions League-braget finder sted.

– Vi er klar over, at lukningen af M3+M4 er ubelejlig for mange – herunder også de mange fodboldfans, som skal i Parken d. 13. februar. Vi ved, at Metroen er blevet det foretrukne transportmiddel til og fra Parken for mange fodboldfans. Lukningen er dog nødvendig, for at vi kan få de påkrævede sikkerhedsgodkendelser til at kunne åbne den nye linje til Sydhavn og Valby til sommer. Vi har søgt at planlægge tilkoblingen af de fem nye stationer så hensynsfuldt som muligt, og derfor lukker vi ned i uge 7 og 8, hvor mange holder vinterferie.

– Desværre falder det så sammen med den store fodboldaften i Parken, hvor FCK møder Manchester City i UEFA Champions League 1/8-finalen. Så selvom vi har indsat metrobusser, opfordrer vi til, at man finder alternative rejseformer til og fra Parken på denne aften. S-toget er et oplagt alternativ, med både Østerport, Svanemøllen og Nordhavn.

– Vi har indsat ekstra personale til at stå på metrostationerne og guide fodboldfans på aftenen, ligesom vi vil være i tæt dialog med Parken og FCK for at sikre os, at informationen kommer frem til så mange fodboldfans som muligt, så de får en god aften, fortæller Morten Svan, der er presse- og kommunikationskoordinator.

Tipsbladet har ligeledes været i kontakt med Metroselskabets presseafdeling for at høre, om man ikke kunne have skubbet lukningen af de to metrolinjer med fire dage, så det ikke ramler sammen med den store kamp. Her er svaret, at det ikke kan lade sig gøre, og at det er noget, der er planlagt på kryds og tværs i lang tid.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

Millionregn over FC Midtjylland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

‘Det er dramatisk!’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Så blev det officielt

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stjerner rammer eksklusiv klub

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Håber på FC København-exit

I svime over Morten Hjulmand

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’