MFF-stjerne om Moukoko: ‘Siger meget om FCK’

Malmö-stjernen Pontus Jansson ser frem til de kommende møder med FC København.



MALMÖ (Tipsbladet): Der er lagt i kakkelovnen til et skandinavisk fodboldbrag af de helt store.

I den kommende runde i Champions League-kvalifikationen krydser Malmö FF og FC København klinger, og der spilles om videre adgang til playoff-runden, som er sidste stop inden det forjættede ligaspil.

Det bliver uden tvivl nogle drabelige opgør, og svenskernes kaptajn, Pontus Jansson, kan ikke vente.

– Det bliver fedt. Jeg har aldrig mødt FC København med Malmö, men har mange venner, som har spillet i klubben, siger Jansson til Tipsbladet og den øvrige presse og tilføjer:

– FC København har været Skandinaviens bedste hold de seneste par år – desværre for Malmö. Nu får vi chancen for at vise, hvor gode vi er til sammenligning. De har gjort mange ting rigtigt, som vi også gerne vil gøre. Nu har vi chancen for at vise, at vi er lige så gode som dem.

Han medgiver, at FC København set over de seneste par sæsoner har lagt afstand til Malmö FF på papiret.

– Hvad skal jeg sige? Jeg vil ikke sige, at vi har noget at bebrejde os selv. Nogle gange er man bare nødt til at anerkende den modsatte part. Det er tydeligt, at de har klaret sig godt, men vi vandt over dem sidste gang, siger Jansson, der har spillet 27 svenske A-landskampe.

Moukoko-køb siger noget om budgettet

Hvordan styrkeforholdet er mellem FC København og Malmö FF på en fodboldbane vil snart vise sig.

Uden for banen er der dog ingen tvivl om, at FCK har flere økonomiske muskler end rivalerne fra Sverige.

– FC København har taget store skridt de seneste par år og har et større budget, end vi har. De kan betale flere penge, og jo flere penge man kan betale, jo bedre hold har man som regel. Så de har bedre forudsætninger, end vi har, men meget kan ske, når vi møder hinanden, selv om de er favoritter.

FCK har købt Youssoufa Moukoko denne sommer – er det noget, du har bidt mærke i?

– Det er ikke noget, jeg har fulgt så meget med i. Jeg havde haft større viden om ham, hvis han havde spillet i Premier League, men FCK kan købe spillere på et højere niveau end Malmö, og det (købet af Moukoko, red.) siger vel en del om, hvor FCK befinder sig. Vi må se, om de stiller med ham eller Andreas Cornelius – det skal nok blive hårdt uanset hvad, fastslår Pontus Jansson.

Den 34-årige midtstopper har en lang fortid i Brentford, hvor han i flere sæsoner var anfører under Thomas Frank.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Åbner for flere Brøndby-salg

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

PSG meldes enig med Barca-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

‘Et kæmpestort skifte’

Pressede på for FC København-exit

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Argentina – Schweiz