Naturlig arvtager: Real Madrid har udset sig klub-legende som næste træner

Det bliver igen en spiller fra klubbens Galacticos-periode, som skal være træner for Real Madrid, når Zidane en dag er færdig i klubben.



Real Madrid var tidligere på sæsonen i så klare problemer, at de var i risiko for at blive slået ud af Champions League allerede i gruppespillet. Samtidig var det også svingende i den hjemlige liga, og det fik eftersigende klubben til at overveje cheftræner Zinedine Zidanes job.

Den spanske sportsavis AS kan i den forbindelse nu fortælle, at den spanske hovedstadsklub har klub-legenden Raul som det naturlige valg, hvis der skal findes en erstatning.

I øjeblikket er Raul da også en del af klubben, da han står i spidsen for Real Madrids B-hold, Castilla, og derfor vil man kunne hyre internt, hvis det skulle blive nødvendigt.

Med Raul vil det dog også være et valg af en cheftræner, som ikke har prøvet at stå på den helt store scene som træner. Det har han dog til fælles med netop Zidane, som ligeledes blev hevet op fra klubbens andethold, da franskmanden blev cheftræner i første omgang.

Raul bliver nok af de fleste husket som en knivskarp angriber, som både lavede vigtige mål for det spanske landshold og for Real Madrid, og for sidstnævnte spillede han for dem fra 1994 til 2010, hvorefter han kom til Schalke, Al Sadd og New York Cosmos.

Med Real Madrid spillede han en stor rolle i klubbens Champions League-triumfer i både 1998, 2000 og 2002. 

Siden efterårets kampe er der dog kommet styr på det i Real Madrid igen, da man både er gået videre i Champions League, og nu er andenpladsen i La Liga.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Stor hyldest af Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!