Neestrup om FCK-stjerne: Det er bittert for ham

FC København må undvære Lukas Lerager i aftenens Champions League-brag mod Manchester City, men ifølge cheftræner Jacob Neestrup er det primært synd for midtbanespilleren selv.



PARKEN (Tipsbladet): Han var en nøglespiller for FC København i efterårets Champions League-gruppespil, men Lukas Lerager kommer ikke i aktion i aftenens ottendedelsfinale mod Manchester City. 

Et lidt unødvendigt rødt kort i den sidste gruppekamp mod Galatasaray betyder nemlig, at Lerager sidder ude med karantæne i aften. 

På mandagens pressemøde i Parken gav Jacob Neestrup dog udtryk for, at FC København nok skal finde et fint alternativ til Lukas Lerager, der startede inde i alle seks gruppekampe. 

Det er klart, at det ville have været en fordel, hvis vi var i det samme kampflow, som vi var inde i i efteråret.

Jacob Neestrup
Cheftræner, FC København

– Det er jo først og fremmest bittert for Lukas. Det er klart, at han har været en af dem – sammen med de to, der sidder her (Falk og Claesson, red.) og en håndfuld andre – som har udgjort stammen på det Champions League-hold, som har bragt os hertil.

– Så det er jo først og fremmest synd for Lukas, men det er klart, at vi nu mangler en dygtig spiller. Men det har vi heldigvis kunnet løse i FC København på rigtig mange måder i de seneste 15-16 måneder, og det kommer vi også til i morgen (i aften, red.), lød det fra Jacob Neestrup. 

I modsætning til Manchester City har FC København ikke spillet en betydende kamp i månedsvis, og ifølge Jacob Neestrup kan man ikke komme udenom, at det er en ulempe for de danske mestre. 

– Det er klart, at det ville have været en fordel, hvis vi var i det samme kampflow, som vi var inde i i efteråret. Jeg vil sige, at det er en fordel i forhold til Superligaen, at vi har City nu. Men altså, det er, som det er. Vi har jo kendt til det her i lang tid, og vi har forsøgt at have den bedste opstart, både i forhold til de træningspas, vi har haft, og det indhold, vi har proppet i det. Plus træningskampene.

– Jeg føler, at vi er et godt sted, og vi har også lagt alle alibierne fra os, i forhold til hvis og hvis og så videre. Vi går efter at præstere i morgen. Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for først og fremmest at levere en god præstation. Og derefter spiller vi for at få et resultat, ligesom vi har gjort i de andre Champions League-kampe. Længere er den ikke, lød det fra Jacob Neestrup. 

Pep Guardiola havde en lidt anden holdning til FC Københavns lange pause. Ifølge Manchester City-bossen kan den lange pause have givet 'Løverne' mere friske ben og friske hoveder. Det kan du læse om HER





LIVE

TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Tæt på kæmpetransfer

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Hård dom over Kvistgaarden

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Spændende melding

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zorniger fremhæver transfervindue

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM