Video : Tipsbladet
Champions League

Pep om Real-respekt: I tror alligevel ikke på mig

Guardiola peger på, at man ikke vil tro på, hvad han siger uanset hvad.

Manchester City og Real Madrid tørner sammen igen onsdag aften efter deres første møde, der endte med en City-sejr på 3-2. I den forbindelse har City-manager Pep Guardiola peger han på, at der er klar respekt for modstanderen.

Det fortæller han ved klubbens pressemøde tirsdag, hvor han samtidig gør opmærksom på, at man alligevel ikke tror ham, hvis han skulle rose Real Madrid.

- Jeg har stor respekt for dem. Hvis jeg roser dem, er det fordi, jeg mener, det er fortjent. Hvis du spørger mig, giver jeg dig min mening, men så tror I det ikke alligevel. Hvis jeg klager over græsset, tror I heller ikke på det. Uanset hvad jeg gør. Jeg har altid haft stor respekt for Madrid, det ville da også være mærkeligt ikke at have det, siger han og fortsætter:

- Der er en rivalisering, det er normalt. Jeg vil have, at vores hold skal være så godt som muligt, og hvis ikke, ja så... men jeg har stor respekt for dem. Og hvis de slår os, som det er sket mange gange, så vil jeg række dem hånden og lykønske dem, lyder det fra Pep Guardiola.

Det er særligt med Guardiolas catalanske baggrund og fortid som både spiller og cheftræner hos ærkerivalerne i FC Barcelona, der kan spille ind.

Når det kommer til, hvad Real-cheftræner Carlo Ancelotti kommer med at nye tanker, så er han klar, fastslår han.

- Vi skal være forberedt og gøre nogle ting bedre. Ikke fordi vi ikke gjorde det godt, men fordi Madrid gjorde det så godt. Det er umuligt at dominere dem i 90 minutter, ligesom de heller ikke vil kunne dominere os i 90 minutter. Det kan blive magisk, fortæller han og tilføjer:

- Madrid vil altid angribe og skabe chancer. De er altid farlige. Og de ved, at vi vil gå efter kampen. Det er godt, derfor har kampene været gode disse år. Der kan være nogle overraskelser fra Ancelotti, vi må vente og se. De har også analyseret den første kamp, så ja, der vil være noget anderledes. Vi skal være klar, beretter City-manageren.

Kampen mellem de to hold spilles onsdag klokken 21.