Paris Saint-Germain tabte onsdag med 2-1 til Manchester City i Champions League, og dermed slutter pariserne på andenpladsen i gruppe A.
Det franske storhold risikerer nu at løbe ind i eksempelvis Bayern München eller Liverpool i ottendedelsfinalen. Inden braget på Etihad Stadium var Mauricio Pochettino da også genstand for et hav af rygter, idet Manchester United angiveligt ønsker at ansætte argentineren som Ole Gunnar Solskjærs afløser.
Og efter onsdagens brag i Manchester kom den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Carragher så med en klar opfordring til Mauricio Pochettino.
– Pochettino er nødt til at komme ud af den klub. Hvis han har muligheden for at tage til Manchester United… hvis det var mig, så ville jeg være væk allerede i morgen. Det ville jeg helt ærligt. På grund af de tre stjerner [Messi, Mbappé og Neymar, red.], lød det således fra Carragher i CBS Sports-studiet.
Et hold i ubalance
Arsenal-legenden Thierry Henry var også i studiet, og franskmanden var enig med Jamie Carragher i, at Paris Saint-Germains offensive stjerner ødelægger balancen på holdet.
– Du kan ikke forsvare med syv spillere, hvis du ønsker at vinde Champions League. Det er umuligt. Jeg er ligeglad med, hvem du er. Backerne er udsatte, så det er praktisk talt tre-mod-én eller tre-mod-to. Hold, der vinder trofæer, især Champions League, har en fronttrio, der står bag bolden, lød det således fra Henry.
– På den måde vil backerne føle sig mere komfortable, i forhold til hvad der sker bag dem. Men lige nu er de for udsatte. Hold i den franske liga kan ikke straffe dem, men det kan Manchester City.
– Med det hold får Pochettino nogle gange ikke lov til at være Pochettino. Hvordan tager man Messi, Mbappé eller Neymar ud? Så han satte Angel Di Maria ind på midtbanen. Men han var udsat og hjalp ikke.
Også den tidligere engelske landsholdsstjerne Michael Owen var enig i, at Mauricio Pochettino har meget lidt råderum og frihed med det nuværende Paris Saint-Germain-mandskab.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Prisen styrtdykker

Drømmeskifte til FCK: ‘Men dette er jeg ked af’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Arsenal køber Christian Nørgaard

FC København-keeper får nummer 42, men…

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

De henter Christian Gytkjær

Vil af med dansk keeper

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

Sejr til Brøndby