Politi adskilte spillere i tunnelen efter CL-kamp

Temperamenterne var i kog hos spillerne fra Atlético Madrid og Manchester City under og efter onsdagens kamp.



Der var tumult og ballade både på og uden for banen, da Manchester City onsdag aften sendte Atlético Madrid ud af Champions League.

Efter slutfløjtet havde lydt ovenpå den dramatiske 0-0-kamp i Madrid, fortsatte balladen, da spillerne skulle ned i omklædningsrummet.

På tv-billeder fra spillertunnelen under Wanda Metropolitano virker Atlético Madrid-spillerne Sime Vrsaljko og Stefan Savic ophidsede og aggressive.

Vrsaljko ses kaste en genstand mod City-delegationen, og Savic forsøger ihærdigt at komme i nærkontakt med en modspiller.

City-spillerne Kyle Walker og Jack Grealish bliver holdt tilbage af deres holdkammerater, som forsøger at forhindre en eskalering af tumulten.

Inde i spillertunnelen ses politiet til slut komme ilende for at skille kamphanerne fra hinanden.

Balladen betød, at Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) udsatte interview med spillerne en smule efter kampen.

Flere journalister, der var til stede på stadion, beskrev balladen. Heriblandt Luna Christofi, der dækkede kampen for TV3 Sport.

– Rav i den på Wanda. Spillerne fortsatte deres sammenstød i tunnelen, og politiet måtte træde til. Uefa har udskudt interviewseancerne en lille stund, skrev Luna Christofi.

Manchester City gik videre til semifinalen, da englænderne havde vundet den første kamp på hjemmebane med 1-0. Nu skal City møde Real Madrid.

På banen i Madrid onsdag aften fik Atléticos stopper Felipe sit andet gule kort og dermed rødt efter en tackling og efterfølgende spark på Citys Phil Foden.

Efter udvisningen begyndte spillerne fra de to hold at skændes, og flere skubbede til hinanden.

Savic rev blandt andet Grealish i håret, inden dommeren fik uddelt flere gule kort samt det røde kort til Felipe. Det var med til at give 12 minutters tillægstid.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lyngby må nøjes med uafgjort

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Raser: Det er latterligt!

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’