Raser over patetisk Neymar efter tragikomisk klip

Et klip af Paris Saint-Germains usammenhængende presspil har fået den spanske avis Marca til at have ondt af parisernes cheftræner Mauricio Pochettino.



Paris Saint-Germain er jævnligt blevet kritiseret for at være en samling af superstjerner, der ikke fungerer særligt godt som hold. 

Og i kølvandet på onsdagens 2-2-kamp mellem RB Leipzig og Paris Saint-Germain har den spanske avis Marca lanceret et angreb på den franske storklub og særligt Neymar. 

– Der er en video, der florerer på de sociale medier, der opsummerer Paris Saint-Germain i denne sæson. I de fleste sæsoner, faktisk. Det er fra onsdagens Champions League-gruppekamp mod RB Leipzig, hvor Dominik Szoboszlais sene udligning kostede Mauricio Pochettinos mandskab sejren. I klippet fører Mohamad Simakan bolden frem, lyder det således fra Marca. 

– Angel Di Maria forsøger forgæves at etablere en form for aggressivt pres ved spæne efter bolden, efter den er blevet afleveret frem og tilbage. Det er på dette tidspunkt, at Neymar kommer i fokus. 

– Brasilianeren bøjer sig således ned for at binde sine snørebånd, mens han står helt stille og lader Simakan føre bolden ubesværet fremad. Neymars patetiske forsøg på at stoppe bolden ved at strække sit ben viser tydeligt, hvor meget han går op i at bidrage til det defensive arbejde på det her hold.

Marcas skribent har således ondt af Mauricio Pochettino, der tilsyneladende ikke har haft det store held med at overtale sine offensive stjernespillere til at tage presspillet videre alvorligt. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’