Toni Kroos er en spiller, der er god til at have styr på nerverne, og inden onsdagens Champions League-returkamp mod Chelsea havde tyskeren da også slået fast, at han ikke regnede med at miste søvn over nogle af London-klubbens spillere.
– I løbet af mine 15 år som spiller, så har jeg aldrig ligget søvnløs, lød det således, ifølge football.london, fra tyskeren inden opgøret på Stamford Bridge.
Real Madrid endte dog med at blive slået ud efter et 2-0-nederlag, og efter slutfløjtet udtalte Chelsea-profilen Mason Mount så, at Kroos nok burde have mistet søvn over Chelsea som et kollektiv, selv hvis tyskeren ikke frygtede individuelle spillere på Thomas Tuchels mandskab.
Afbalanceret svar fra Kroos
Efterfølgende er Toni Kroos så kommet med et modsvar på Twitter, hvor Real Madrid-stjernen har fundet en fin balance mellem at vise respekt og samtidig sætte Mason Mount en smule på plads. Kroos, der har vundet Champions League fire gange med Real Madrid, valgte således at ønske Mount held og lykke i englænderens ‘første Champions League-finale’.
– Sover stadig okay. Men godt gået i går (onsdag, red.). Tillykke. Held og lykke i din første Champions League-finale, lød det således torsdag på Twitter fra Toni Kroos.
Det er tredje gang i Chelseas historie, at London-klubben når Champions League-finalen. Den første blev tabt mod Manchester United i 2008, mens den anden blev vundet over Bayern München i 2012. Denne gang skal Chelsea op imod Manchester City, der aldrig tidligere har spillet en Champions League-finale.
Still sleeping ok. But well done yesterday. congrats. Good luck in your first CL final. https://t.co/XTbtIkCXys
— Toni Kroos (@ToniKroos) May 6, 2021
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
