Modstander i angreb på Kamil Grabara: Lorte-keeper

FC København-målmand Kamil Grabara er ikke i høj kurs i det tyrkiske, hvor både fans og modspillere er utilfredse med polakken.



Først gjorde han sig upopulær, da han i sjov sagde, at han havde hørt fra en ven, at Fenerbahces fans laver mere larm end Galatasarays. Og siden gik det fra ondt til værre, da Kamil Grabara efter opgøret kaldte Galatasaray for et "shit hole" på Instagram, inden han rettede sit opslag til "shit game".

Siden er det altså kommet frem, Galatasarays bestyrelse diskuterer Kamil Grabara, og om man kan gøre noget ved keeperen. Samtidig delte polakkens kæreste nogle af de mange trusler, hun har modtaget, efter Kamil Grabaras udtalelser.

Og nu er det så brasilianeren Tete, der går i rette med Kamil Grabara.

Tete var afgørende i, at Galatasaray kom tilbage i opgøret mod FC København. Først assisterede han 1-2 målet, inden han selv sparkede bolden i kassen til slutresultatet 2-2.

Til TNT Sports Brasil er Tete citeret for at sige om Grabara:

– Han spiller for et hold, jeg ikke engang kender. Jeg sagde til ham, at han kunne finde bolden i bunden af målet. Lorte-keeper, lyder det fra Tete til TNT Sports Brasil.

Ifølge en ekspert i tyrkisk fodbold er en af årsagerne til, at der er så stor opstandelse mod Grabaras udtalelser, at han taler direkte ind i stoltheden af den tyrkiske fankultur. Han rammer en nerve. Læs den historie her.

Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen kalder det for tonedøvt og smagløst, at Galatasarays præsident har sat fokus på Grabara i stedet for at fokusere på de fans, der har sendt dødstruler til målmanden.

Kamil Grabaras opslag kan du se herunder.

Den polske keeper kommer igen på en svær opgave, når Brøndby IF og FC København tørner sammen. Du kan læse optakten til kampen her.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe på vej i Real Madrid?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Arsenal skal til Danmark

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Positive forhandlinger med Nartey

Viborg FF – Brøndby IF

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Offentliggøres i dag