Martin Braithwaite har gang i en fremragende periode i FC Barcelona, hvor han har scoret fire mål over sine seneste tre kampe.
Onsdag kom den danske landsholdsspiller således på måltavlen igen for storklubben i deres sejr over Ferencvaros i Champions League, hvor han nu sammen med Lionel Messi er delt topscorer for FC Barcelona med tre kasser.
Samtidig fremtvang Braithwaite også et straffespark i onsdagens sejr, og den 29-årige dansker bliver rost i stor stil i de spanske medier.
Hos Mundo Deportivo bliver Braithwaites aktion i forbindelse sammenlignet med noget, den brasilianske legende Ronaldo Nazario kunne have leveret, mens hans killerinstinkt også hyldes.
Læs også:Frustreret United-træner uenig i udvisning
– Braithwaite er blevet forløst. Han er i storform og giver Barcelona den nødvendige fart. Han viste et killer-instinkt ved sit mål og viste sin power, da han efterfølgende fremprovokerede et straffespark, han gav til Dembele, skriver Mundo Deportivo.
Også Marca kalder Martin Braithwaite for en killer, mens de i en anden artikel rangerer ham som Barcelonas næstbedste spiller i onsdagens sejr.
– En anden Barcelona-angriber, der leverer varen i øjeblikket. Braithwaite udnyttede Dembeles indlæg og scorede det andet mål, og så vandt han straffesparket, der førte til det tredje, skriver de.
Hos Sport rangeres den danske angriber også som en af Barcelonas bedste med karakteren otte. Ingen fik en højere karakter, men både Ousmane Dembele, Antoine Griezmann og Jordi Alba får samme karakter.
Læs også:Danskerkasse nomineret til ugens mål i Champions League
– Han laver ikke støj, han klager ikke, og når han får mulighed, udnytter han det. Han ved, hvor han er, og udfylder angriberrollen med værdighed, entusiasme og også stor kvalitet. Han scorede et mål og fremtvang et straffespark. Altid på mit hold, lyder Sports vurdering af Martin Braithwaite.
Avisen AS mener, at Barcelona virkelig bør overveje, om de skal hente en ny angriber i januar, eller blot bruge Braithwaite.
– Danskeren har nu fire mål i de seneste tre kampe. Hvis han fortsætter med at spille sådan, vil det være svært for Koeman at droppe ham… Når Braithwaite spiller så godt, skal klubben spørge sig selv, om Memphis Depay skal være en prioritet i januar, eller om de skal koncentrere sig om at styrke andre positioner på holdet, lyder det.
Læs også:Braithwaite scorede i ny stor Barca-sejr
Læs også:Se målet: Brandvarme Braithwaite bomber videre
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
MEDIE
