Spanske aviser hylder Braithwaite: Han er en “killer”

Martin Braithwaite får flotte ord med på vejen fra flere spanske sportsaviser.



Martin Braithwaite har gang i en fremragende periode i FC Barcelona, hvor han har scoret fire mål over sine seneste tre kampe.

Onsdag kom den danske landsholdsspiller således på måltavlen igen for storklubben i deres sejr over Ferencvaros i Champions League, hvor han nu sammen med Lionel Messi er delt topscorer for FC Barcelona med tre kasser.

Samtidig fremtvang Braithwaite også et straffespark i onsdagens sejr, og den 29-årige dansker bliver rost i stor stil i de spanske medier.

Hos Mundo Deportivo bliver Braithwaites aktion i forbindelse sammenlignet med noget, den brasilianske legende Ronaldo Nazario kunne have leveret, mens hans killerinstinkt også hyldes.

Læs også:Frustreret United-træner uenig i udvisning

– Braithwaite er blevet forløst. Han er i storform og giver Barcelona den nødvendige fart. Han viste et killer-instinkt ved sit mål og viste sin power, da han efterfølgende fremprovokerede et straffespark, han gav til Dembele, skriver Mundo Deportivo.

Også Marca kalder Martin Braithwaite for en killer, mens de i en anden artikel rangerer ham som Barcelonas næstbedste spiller i onsdagens sejr.

– En anden Barcelona-angriber, der leverer varen i øjeblikket. Braithwaite udnyttede Dembeles indlæg og scorede det andet mål, og så vandt han straffesparket, der førte til det tredje, skriver de.

Hos Sport rangeres den danske angriber også som en af Barcelonas bedste med karakteren otte. Ingen fik en højere karakter, men både Ousmane Dembele, Antoine Griezmann og Jordi Alba får samme karakter.

Læs også:Danskerkasse nomineret til ugens mål i Champions League

– Han laver ikke støj, han klager ikke, og når han får mulighed, udnytter han det. Han ved, hvor han er, og udfylder angriberrollen med værdighed, entusiasme og også stor kvalitet. Han scorede et mål og fremtvang et straffespark. Altid på mit hold, lyder Sports vurdering af Martin Braithwaite.

Avisen AS mener, at Barcelona virkelig bør overveje, om de skal hente en ny angriber i januar, eller blot bruge Braithwaite. 

– Danskeren har nu fire mål i de seneste tre kampe. Hvis han fortsætter med at spille sådan, vil det være svært for Koeman at droppe ham… Når Braithwaite spiller så godt, skal klubben spørge sig selv, om Memphis Depay skal være en prioritet i januar, eller om de skal koncentrere sig om at styrke andre positioner på holdet, lyder det.

Læs også:Braithwaite scorede i ny stor Barca-sejr
Læs også:Se målet: Brandvarme Braithwaite bomber videre





FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”


Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Raser over dansk stjerne

‘Den værste transfer nogensinde’

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Forlænger med to Superliga-talenter

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Det har taget røven på Steve Cooper

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

City-ejer sælger klub

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Eriksen med kontant udmelding

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Presset Frank: Her er vores store problem

Det er til dumpekarakter

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Her er planen for januars transfervindue

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Benhård transfermelding

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Brøndby-stjerne med stor donation

– Han har været en decideret atombombe