Sviatchenko har nøglen til succes klar: Det bliver ekstremt vigtigt

FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko peger på, at organisationen på holdet bliver alfa og omega for dem mod Liverpool.



FC Midtjylland møder tirsdag aften Liverpool i Champions League-gruppespillet, og det bliver selvsagt ikke nogen let opgave. Det erkender midtjydernes anfører Erik Sviatchenko ved klubbens pressemøde.

Han peger dog også på, at de kan tage noget lærdom med sig til kampen efter nederlaget på 0-4 til Atalanta i den første gruppekamp.

– Det håber vi på, at vi kan tage med ind til den næste. Der er ikke noget, der er let i Champions League, og vi er også i den rolle i turneringen, at vi suger til os – og forhåbentlig betyder den erfaring, som vi har fået, at den kan vi få gavn af mod Liverpool, lyder det fra FCM-forsvarsspilleren.

Læs også:Video: Selvfølgelig skal FC Midtjylland stille med Evander mod Liverpool

Endvidere åbner han også lidt op for den nøgle, der kan være til succes mod de engelske mestre, som har mange tangenter at spille på med blandt andet hurtige folk som Sadio Mané og Mohamed Salah på toppen. 

– Det handler først og fremmest om holdet og vores organisation. Det bliver ekstremt vigtigt. Meget i forhold til afstandene og distancen i holdet bliver alfa og omega for, hvordan vi får lukket ned, fortæller Sviatchenko, som gerne vil undgå at komme ud og løbe for meget med de rappe Liverpool-spillere.

Han ved også, at midtjyderne nok skal komme under pres, som i den seneste Champions League-kamp, men at der er en ukuelig tro på, at det kan lade sig gøre.

Læs også:Dansk hold har før vundet på Anfield: De klappede ned mod os

For FC Midtjyllands vedkommende kan de også se tilbage på deres seneste opgør mod engelske hold, hvor man har oplevet at gå fra banen som vindere  mod hold som Manchester United, Southampton og Manchester City.

Kampen mellem Liverpool og FC Midtjylland spilles tirsdag klokken 21, og den sendes direkte på TV3+.

Læs også:Optakt: Liverpool – FC Midtjylland
Læs også:Klopp bekymret før FCM-møde
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Er det Clement Bischoffs nye klub?

“Det går over i historien”

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Snød FC København for keeper

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

‘Horsens var et helvede’

Brøndby har været i dialog med VM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Fransk klub overvejer Victor Bak

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’