Sviatchenko har nøglen til succes klar: Det bliver ekstremt vigtigt

FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko peger på, at organisationen på holdet bliver alfa og omega for dem mod Liverpool.



FC Midtjylland møder tirsdag aften Liverpool i Champions League-gruppespillet, og det bliver selvsagt ikke nogen let opgave. Det erkender midtjydernes anfører Erik Sviatchenko ved klubbens pressemøde.

Han peger dog også på, at de kan tage noget lærdom med sig til kampen efter nederlaget på 0-4 til Atalanta i den første gruppekamp.

– Det håber vi på, at vi kan tage med ind til den næste. Der er ikke noget, der er let i Champions League, og vi er også i den rolle i turneringen, at vi suger til os – og forhåbentlig betyder den erfaring, som vi har fået, at den kan vi få gavn af mod Liverpool, lyder det fra FCM-forsvarsspilleren.

Læs også:Video: Selvfølgelig skal FC Midtjylland stille med Evander mod Liverpool

Endvidere åbner han også lidt op for den nøgle, der kan være til succes mod de engelske mestre, som har mange tangenter at spille på med blandt andet hurtige folk som Sadio Mané og Mohamed Salah på toppen. 

– Det handler først og fremmest om holdet og vores organisation. Det bliver ekstremt vigtigt. Meget i forhold til afstandene og distancen i holdet bliver alfa og omega for, hvordan vi får lukket ned, fortæller Sviatchenko, som gerne vil undgå at komme ud og løbe for meget med de rappe Liverpool-spillere.

Han ved også, at midtjyderne nok skal komme under pres, som i den seneste Champions League-kamp, men at der er en ukuelig tro på, at det kan lade sig gøre.

Læs også:Dansk hold har før vundet på Anfield: De klappede ned mod os

For FC Midtjyllands vedkommende kan de også se tilbage på deres seneste opgør mod engelske hold, hvor man har oplevet at gå fra banen som vindere  mod hold som Manchester United, Southampton og Manchester City.

Kampen mellem Liverpool og FC Midtjylland spilles tirsdag klokken 21, og den sendes direkte på TV3+.

Læs også:Optakt: Liverpool – FC Midtjylland
Læs også:Klopp bekymret før FCM-møde
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa






LIVE

TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander

Sætter klar målsætning

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Superliga-retur?

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Diant Ramaj skal videre

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Rodri er blevet opereret i ryggen

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK misser landsholdsspiller

Han er ny landstræner for Italien

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez