Sviatchenko har nøglen til succes klar: Det bliver ekstremt vigtigt

FC Midtjylland-anfører Erik Sviatchenko peger på, at organisationen på holdet bliver alfa og omega for dem mod Liverpool.



FC Midtjylland møder tirsdag aften Liverpool i Champions League-gruppespillet, og det bliver selvsagt ikke nogen let opgave. Det erkender midtjydernes anfører Erik Sviatchenko ved klubbens pressemøde.

Han peger dog også på, at de kan tage noget lærdom med sig til kampen efter nederlaget på 0-4 til Atalanta i den første gruppekamp.

– Det håber vi på, at vi kan tage med ind til den næste. Der er ikke noget, der er let i Champions League, og vi er også i den rolle i turneringen, at vi suger til os – og forhåbentlig betyder den erfaring, som vi har fået, at den kan vi få gavn af mod Liverpool, lyder det fra FCM-forsvarsspilleren.

Læs også:Video: Selvfølgelig skal FC Midtjylland stille med Evander mod Liverpool

Endvidere åbner han også lidt op for den nøgle, der kan være til succes mod de engelske mestre, som har mange tangenter at spille på med blandt andet hurtige folk som Sadio Mané og Mohamed Salah på toppen. 

– Det handler først og fremmest om holdet og vores organisation. Det bliver ekstremt vigtigt. Meget i forhold til afstandene og distancen i holdet bliver alfa og omega for, hvordan vi får lukket ned, fortæller Sviatchenko, som gerne vil undgå at komme ud og løbe for meget med de rappe Liverpool-spillere.

Han ved også, at midtjyderne nok skal komme under pres, som i den seneste Champions League-kamp, men at der er en ukuelig tro på, at det kan lade sig gøre.

Læs også:Dansk hold har før vundet på Anfield: De klappede ned mod os

For FC Midtjyllands vedkommende kan de også se tilbage på deres seneste opgør mod engelske hold, hvor man har oplevet at gå fra banen som vindere  mod hold som Manchester United, Southampton og Manchester City.

Kampen mellem Liverpool og FC Midtjylland spilles tirsdag klokken 21, og den sendes direkte på TV3+.

Læs også:Optakt: Liverpool – FC Midtjylland
Læs også:Klopp bekymret før FCM-møde
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa




Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Klar transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

Her er Tunesiens nye VM-træner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Irak – Norge

Argentina – Algeriet

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Østrig – Jordan

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’