FC Midtjylland møder tirsdag aften Liverpool i Champions League-gruppespillet, og det bliver selvsagt ikke nogen let opgave. Det erkender midtjydernes anfører Erik Sviatchenko ved klubbens pressemøde.
Han peger dog også på, at de kan tage noget lærdom med sig til kampen efter nederlaget på 0-4 til Atalanta i den første gruppekamp.
– Det håber vi på, at vi kan tage med ind til den næste. Der er ikke noget, der er let i Champions League, og vi er også i den rolle i turneringen, at vi suger til os – og forhåbentlig betyder den erfaring, som vi har fået, at den kan vi få gavn af mod Liverpool, lyder det fra FCM-forsvarsspilleren.
Læs også:Video: Selvfølgelig skal FC Midtjylland stille med Evander mod Liverpool
Endvidere åbner han også lidt op for den nøgle, der kan være til succes mod de engelske mestre, som har mange tangenter at spille på med blandt andet hurtige folk som Sadio Mané og Mohamed Salah på toppen.
– Det handler først og fremmest om holdet og vores organisation. Det bliver ekstremt vigtigt. Meget i forhold til afstandene og distancen i holdet bliver alfa og omega for, hvordan vi får lukket ned, fortæller Sviatchenko, som gerne vil undgå at komme ud og løbe for meget med de rappe Liverpool-spillere.
Han ved også, at midtjyderne nok skal komme under pres, som i den seneste Champions League-kamp, men at der er en ukuelig tro på, at det kan lade sig gøre.
Læs også:Dansk hold har før vundet på Anfield: De klappede ned mod os
For FC Midtjyllands vedkommende kan de også se tilbage på deres seneste opgør mod engelske hold, hvor man har oplevet at gå fra banen som vindere mod hold som Manchester United, Southampton og Manchester City.
Kampen mellem Liverpool og FC Midtjylland spilles tirsdag klokken 21, og den sendes direkte på TV3+.
Læs også:Optakt: Liverpool – FC Midtjylland
Læs også:Klopp bekymret før FCM-møde
Læs også:Champions League: FC Midtjylland har det svært på udebane i Europa
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
