Da FC København tirsdag aften satte Malmö FF på plads med en sejr på 5-0 i Champions League-kvalifikationen, var flere spillere fremragende.
Det mener Viaplays ekspert Peter Sørensen, der dog også understreger, at der var tale om en stærk holdindsats.
-Jeg ved ikke, om det var et enkelt element. Det var en helhed, hvor FCK bare spillede godt. De gearede op fra tredje gear, som de havde spillet i i Malmö til femte gear, hvor den enkelte spiller sprudlede på et hold, der var meget sammenhængende og velfungerende, siger han til Viaplay Sport News.
Han fremhæver dog alligevel flere profiler, der var med til at gøre en forskel. Den dobbelte målscorer Robert Silva der startede inde i stedet for Elias Achouri for eksempel.
Og så var der især to andre, der imponerede tv-eksperten, da københavnerne sendte Malmö hjem over Øresundsbroen med en afklapsning på 5-0.
– Magnus Mattsson, som spillede på den centrale midtbane, og som igen var fantastisk iøjnefaldende både med og uden bold, siger Peter Sørensen og fortsætter:

– Elyounoussi, som er ligaens bedste spiller, synes jeg. Var her, der og alle vegne. Havde overblik og overlegne detaljer, som han berigede tilskuerne og holdet med. Det var en præstation på et meget, meget højt niveau mod et skuffende hold fra Malmö.
Det første opgør i Malmö sluttede 0-0 i sidste uge, og dermed var alt åbent inden tirsdagens returopgør i Parken.
Udover de to træffere fra Robert Silva scorede Rodrigo Huescas, Mohamed Elyounoussi og Magnus Mattsson.
Med den samlede sejr er FC København som minimum sikret en plads i Europa League.
Skal det i stedet hedde Champions League, skal Jacob Neestrups mandskab besejre FC Basel i den sidste og afgørende knockout-runde.
Den første kamp bliver spillet i Schweiz onsdag den 20. august, og præcis en uge senere er der returkamp i Parken.

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Chokerede spillerne kort før kampstart

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Peger på særligt problem fra dag ét

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

De meldes ude efter Andreas Christensen

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Stjerne ude på ubestemt tid

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

Undrer sig ‘enormt meget’ over Brian Riemers valg

Tauson færdig – i store smerter

Brian Riemer: Det var dybt ufortjent

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Vil hente dansk stjerne til januar

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Zidane flirter med kæmpe job

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

‘Amok over ham’

Kræver rekordbeløb

Nedtur for Robert Skov

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Overtalte Kvistgaarden til stort skifte

Danmarks største rival skriver historie

Brøndby i dialog med finsk klub

Ikke sket siden 2010: Eriksen ‘lidt utilpas’

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Straffet – Sektion 12 lukkes

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Reagerer på kæmpe nedtur

Tricolorii taber i Talinn

AC Horsens-spiller scorede mod Frankrig

Gigantisk fiasko!

Tre debutanter: 22 nationer er nu VM-klar

– Han er den helt store positive overraskelse

Enorm interesse

Afviser to kæmpe muligheder
