Uefa dropper at straffe Super League-klubber

Real Madrid, FC Barcelona og Juventus vil ikke blive straffet af Uefa for deres medvirken i Super League.



Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) opgiver indtil videre at sanktionere de tre resterende klubber i Super League-projektet, Real Madrid, FC Barcelona og Juventus.

Mandag skriver Uefa på sin hjemmeside, at man annullerer den juridiske proces, der ellers var blevet sat i gang – og efterfølgende sat på pause i juni – i et forsøg på at straffe klubberne for deres fortsatte medvirken i projektet.

Samtidig skriver Uefa, at man i første omgang heller ikke længere vil opkræve bødepenge fra de ni klubber, som var en del af Super League, men hurtigt trak sig, da projektet blev genstand for massiv kritik.

De ni klubber blev i maj enige med Uefa om sammen at betale en bøde, på hvad der svarede til lidt over 190 millioner kroner, til Uefa.

– Uefas appelinstans har i dag erklæret sagen ugyldig, som om at sagen aldrig var blevet indledt, oplyser Uefas klageinstans i en erklæring ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Alt dette sker, efter at en domstol i Madrid tidligere på året afgjorde, at Uefa ikke kan sanktionere klubberne. Sagen blev efterfølgende sendt til EU-Domstolen, der skal tage stilling til, hvorvidt Uefa skal rette sig efter dommen.

I sidste uge afgjorde dommeren Ruiz de Lara fra en domstol i Madrid så, at Uefa havde fem dage til at følge den tidligere dom, fordi klubberne – ifølge den seneste afgørelse – skal beskyttes, indtil sagen er færdigbehandlet.

Det er derfor, Uefa nu strækker våben.

Super League så dagens lys i april, da 12 af Europas største fodboldklubber offentliggjorde en plan om at danne deres egen liga.

Projektet løb dog hurtigt ind i massiv modvind fra folk i og omkring fodboldmiljøet, og efter blot to dage havde 9 ud af 12 klubber trukket sig. Siden har kun Real Madrid, FC Barcelona og Juventus holdt fast i planen – og drømmen – om en Super League.

De øvrige ni klubber var Manchester City, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Arsenal, AC Milan, Inter og Atlético Madrid.

Juventus-formand Andrea Agnelli forklarer mandag over for klubbens aktionærer, hvorfor han fortsat støtter planen om en liga kun for Europas topklubber:

– Det er en tilbagevenden til de grundlæggende principper om omkostningskontrol og gennemsigtighed, skriver han i brevet ifølge Reuters.

– Det er et nyt paradigme, som fodbold ikke længere kan sidde overhørig. På det grundlag bør den politiske dialog genoptages, tilføjer han.

/ritzau/





FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen




LIVE

Superliga-LIVE: Positiv melding fra Alexander Lind

Undskylder: Betalte for prostituerede til dommere

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Afsløring: Sønderjyske køber Ingi Bjarnason

‘Det er gift for en fodboldklub’

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

18-årig dansker med hattrick på to minutter



Odds og spilforslag til mandagens Serie A-dyst mellem Napoli og Empoli LIVE

TransferLIVE: Lukaku enig med storklub

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Transferduel? Han koster 635 millioner

Stor Superliga-transfer roses til skyerne

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Afsløring: FC Midtjylland køber Magnus Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Melder Harder færdig i Leipzig

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Griner af FC Barcelonas bud

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Randers FC – Lyngby BK

Denis Vavro ude i kulden

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Engelsk klub afviser AGF

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

Jens Stage-transfer meldes kollapset

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen