UEFA: Fans med falske billetter skyld i udsættelse

Liverpool-fans med falske billetter var skyld i den forsinkede Champions League-finale, hævder Uefa.



Champions League-finalen mellem Real Madrid og Liverpool kom i gang med 36 minutters forsinkelse.

Adskillige fans var således ikke kommet ind på deres pladser i tide, og det skabte kaotiske tilstande ude foran Stade de France i Paris, og politi brugte blandt andet tåregas for at få styr på situationen.

Ifølge Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) skyldes forsinkelsen fans med falske billetter til Liverpools afsnit. Det skriver forbundet i en pressemeddelelse.

Ifølge Uefa blokerede fansene med falske billetter for, at fans med ægte billetter kunne kom ind på stadion. Kampen blev derfor udsat for at give dem mulighed for at finde sine pladser.

– Da flere og flere samles uden for stadion efter kickoff spredte politiet dem med tåregas og tvang dem væk fra stadion.

– Uefa har sympati med de, der blev påvirket af disse begivenheder, og vil undersøge sagen hurtigt sammen med det franske politi, myndigheder og det franske fodboldforbund, skriver Uefa.

Liverpool har på sin hjemmeside udtrykt skuffelse over begivenhederne.

– Det er den største kamp i europæisk fodbold, og fans skal ikke opleve den slags scener, som vi har set her til aften.

– Vi har officielt anmodet om en formel undersøgelse af årsagerne til disse uacceptable forhold, skriver klubben.

Nyhedsbureauet AFP skriver, at mellem 30.000 og 40.000 Liverpool-fans uden billet alligevel var rejst til Paris, hvorfor arrangørerne har lavet en speciel fanzone til dem.

Hver af finaledeltagerne fik 20.000 billetter til kampen, der havde plads til 80.000, mens resten er gået til Uefa, sponsorer og neutrale tilskuere.

/ritzau/





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Norge – Senegal



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Lurer på Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Et skridt tættere Englands største stadion

FC Københavns talenter gør rent bord

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

England – Ghana

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Panama – Kroatien

Frankrig – Irak



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Historisk Messi rykker forbi Klose