Tipsbladet i Istanbul
Hvis FC Københavns spillere havde susen for ørerne, da de lagde sig til at sove i nat, så forstår man hvorfor. For i Istanbul befandt de sig i en decideret heksekeddel, da man onsdag aften mødte Galatasaray i Champions League-åbningskampen.
2-2 fik københavnerne efter en hæsblæsende affære, hvor man indkasserede to sene mål. Undervejs sørgede de tyrkiske tilskuere dog for at buhe højlydt af det danske mandskab, som umuligt kan have hørt hinanden på banen.
Under kampen fortalte en tyrkisk journalist sågar til Tipsbladet udsendte, at stemningen til denne kamp var mere speciel end normalt, hvilket nok skyldes Galatasarays lange fravær fra Champions League-turneringen.
Jordan Larsson har tidligere spillet over for nogle højlydte Schalke 04-fans, men det her havde han alligevel ikke prøvet før.
– Det her var meget vildere (end Schalkes fans, red.), siger han med en forbløffet stemme.
Kunne man overhovedet høre hinanden ude på banen?
– Nej slet ikke. Man kunne ikke give nogle instruktioner eller noget andet. Man var nødt til at komme tæt på og råbe hinanden i ørerne, forklarer svenskeren.
For lidt mere end et år siden mødte FC København tyrkiske Trabzonspor, hvor der også var smæk på kedlerne. Den oplevelse har FC København brugt, kan Lukas Lerager melde.
– Jeg synes, vi har fuldstændig styr på "Gala" i en svær udekamp. Det var fint, at vi havde haft oplevelsen i Trabzonspor, så vi vidste, hvad der kom. Hvis ikke det var vildt der, så var det lidt vildere her. Men det er noget, vi har oplevet før, påpeger han.
Cheftræner Jacob Neestrup var dog ikke på samme måde blæst bagover af lydtæppet, selv om hans beskeder fra sidelinjen nok ikke fandt vej til samtlige spillere på banen.
– Jeg er ikke overrasket. I forhold til lydniveauet så mød op på søndag til derby. Vi spiller fire gange mod Brøndby om året, og derby er for mig både intenst og atmosfærisk i Parken og på Brøndby Stadion deroppe af, så derfor er vi godt trænet i det, forklarer han.
Dermed er der lagt i kakkelovnen til et intenst opgør på Brøndby Stadion på søndag, når Superligaens et og to tørner sammen. For stemningens skyld tæller det nok heller ikke ned, at FC København har udefans med.

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

Nyt transferrygte om Christian Eriksen

Stjernetræner erklærer sig klar til Sverige-job

Værdien styrtdykker

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Opsøgt i Parkens omklædningsrum – fik klar besked

Højlund jubler over landstrænerens plan

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

‘Den største ydmygelse i vores historie’

Superliga-profil skriver historie: ‘Folk gik amok’

‘Jeg tror, FCK har brændt nallerne for ofte’

Chokerede spillerne kort før kampstart

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Spansk avis med fortræffelig melding om ‘AC’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

244 Superliga-kampe: Nu siger han stop

Kæmpe navne i spil til at afløse Tomasson

Brian Holm dybt overrasket – aldrig hørt lignende

Her kan du se Silkeborg IF mod FC København

Peger på særligt problem fra dag ét

Millioner til AGF? I dialog med Yann Bisseck

De meldes ude efter Andreas Christensen

Svensk boss: Derfor fyrer vi Jon Dahl Tomasson

Kræver rekordbeløb

Vil hente dansk stjerne til januar

‘Jeg vidste, FCK var interesseret i ham’

Schmeichel med Froholdt-advarsel: ‘Det er vigtigt’

– Så vil Eriksen i mine øjne være starter

Stjerne ude på ubestemt tid

Dansk bomber kan lave Superliga-skifte

Zidane flirter med kæmpe job

Straffet – Sektion 12 lukkes

Helt vildt – FC København-lejesvend bedst i ligaen

Nyt mareridt? Stjerne skadet efter 30 sekunder

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

Bischoff udpeget til nøgleposition

Danmarks største rival skriver historie

Jon Dahl Tomasson fyret

Erkender sig skyldig i overgrebsmateriale med barn

Pogacar afslører problemer: ‘Kroppen var i chok’

Tauson færdig – i store smerter

Bliver Jon Dahl fyret? Giver kryptisk svar

Vil fyre ham øjeblikkeligt

Superliga-træner hylder: ‘Min nærmeste allierede’

Brøndby-legende raser: ‘Gør ondt i hele min krop’

Reagerer på kæmpe nedtur
