Vild lydkulisse i Istanbul: BIF-kamp er deroppe af

FC København befandt sig i en decideret heksekeddel mod Galatasaray, men stemningen blæste ikke alle helt over.



Tipsbladet i Istanbul

Hvis FC Københavns spillere havde susen for ørerne, da de lagde sig til at sove i nat, så forstår man hvorfor. For i Istanbul befandt de sig i en decideret heksekeddel, da man onsdag aften mødte Galatasaray i Champions League-åbningskampen. 

2-2 fik københavnerne efter en hæsblæsende affære, hvor man indkasserede to sene mål. Undervejs sørgede de tyrkiske tilskuere dog for at buhe højlydt af det danske mandskab, som umuligt kan have hørt hinanden på banen. 

Under kampen fortalte en tyrkisk journalist sågar til Tipsbladet udsendte, at stemningen til denne kamp var mere speciel end normalt, hvilket nok skyldes Galatasarays lange fravær fra Champions League-turneringen. 

Jordan Larsson har tidligere spillet over for nogle højlydte Schalke 04-fans, men det her havde han alligevel ikke prøvet før. 

– Det her var meget vildere (end Schalkes fans, red.), siger han med en forbløffet stemme. 

Kunne man overhovedet høre hinanden ude på banen? 

– Nej slet ikke. Man kunne ikke give nogle instruktioner eller noget andet. Man var nødt til at komme tæt på og råbe hinanden i ørerne, forklarer svenskeren. 

For lidt mere end et år siden mødte FC København tyrkiske Trabzonspor, hvor der også var smæk på kedlerne. Den oplevelse har FC København brugt, kan Lukas Lerager melde. 

– Jeg synes, vi har fuldstændig styr på "Gala" i en svær udekamp. Det var fint, at vi havde haft oplevelsen i Trabzonspor, så vi vidste, hvad der kom. Hvis ikke det var vildt der, så var det lidt vildere her. Men det er noget, vi har oplevet før, påpeger han. 

Cheftræner Jacob Neestrup var dog ikke på samme måde blæst bagover af lydtæppet, selv om hans beskeder fra sidelinjen nok ikke fandt vej til samtlige spillere på banen. 

– Jeg er ikke overrasket. I forhold til lydniveauet så mød op på søndag til derby. Vi spiller fire gange mod Brøndby om året, og derby er for mig både intenst og atmosfærisk i Parken og på Brøndby Stadion deroppe af, så derfor er vi godt trænet i det, forklarer han. 

Dermed er der lagt i kakkelovnen til et intenst opgør på Brøndby Stadion på søndag, når Superligaens et og to tørner sammen. For stemningens skyld tæller det nok heller ikke ned, at FC København har udefans med.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Holland – Marokko