BRØNDBY (Tipsbladet): Han fik Brøndby Stadion på nakken torsdag aften.
Vikingur Reykjaviks Tarik Ibrahimagic var nemlig involveret, da Brøndbys Clement Bischoff tidligt i kampen fik rødt kort.
En kendelse, hjemmeholdet ikke var helt enige i, og den blev også diskuteret flittigt på tv. Men spørger man den ene af de to hovedpersoner, var der ikke nogen tvivl.
– Det der sker er, at jeg tackler Clement, så laver han frispark på mig, og så stempler han mig i maven med vilje, fortalte Ibrahimagic efter den vilde kamp.
– Jeg ved, det er med vilje, for der skete nogle ting i starten, hvor han prøver at give mig en albue. Det var hundrede procent med vilje, så fortjente han at ryge ud. Kampen derfra er bare skidt for os.
De to spillere havde en del dueller, og man kunne flere gange se dem mundhugges på banen.
– Det er klart. Jeg gik måske lidt i hovedet på ham og kom i hovedet på ham, vandt nogle dueller og jublede lidt. Så bliver han skuffet, og reagerer som han gør. Det kan jeg ikke gøre så meget ved. Sådan er fodbold, lød det fra Vikingur-spilleren.
Med et tidligt rødt kort så det uhyre svært ud for Brøndby, der tabte første opgør på Island med 0-3. Men de blå-gule fra Vestegnen leverede et vildt comeback, på trods af de spillede i undertal i 75 minutter.
For Frederik Birks mandskab vandt med 4-0 foran den vilde kulisse, alt imens de islandske gæster ikke formåede at komme med et modsvar. Og Tarik Ibrahimagic havde heller ikke let ved at forklare, hvad der egentlig gik så galt.
– Det er svært for mig lige at sætte ord på det her lige efter. Det er bare stor skuffelse. Vi starter kampen godt igen, presser dem højt de første 10-15 minutter. De får rødt kort, og vi har egentlig styr på det. Så scorer de på en dødbold lige inden pausen.
– Vi er rolige i pausen og så scorer de igen på en andenbold, der er godt sparket ind. Så bliver de bare ved med at score nogle gode mål. Det er som om, vi glemmer at spille fodbold. Jeg kan ikke forklare det.
Brøndby IF skal nu møde Strasbourg i playoff-runden, før den eventuelt står på ligaspillet i Conference League.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED