FC Midtjylland spillede sig torsdag videre i Conference League-kvalifikationen med en 5-1-sejr over cypriotiske Omonia.
Det kunne dog have gået helt anderledes, da midtjydernes offensivprofil Aral Simsir ti minutter før pausen ved stillingen 1-1 var i et sammenstød med en Omonia-spiller, der faldt til jorden.
21-årige Aral Simsir modtog et gult kort fra kampens dommer efter hændelsen, og profilen føler sig heldig over, at kortet ikke havde en anden farve.
– Jeg lavede en lille bevægelse for at han kunne mærke mig. Jeg vidste godt, at de ville stå tæt på mig og irritere mig, men jeg tabte hovedet der.
– Jeg er stadig ung endnu, og der er stadig en masse, der skal læres. Men jeg føler mig heldig, for det ville ikke være godt, hvis jeg havde svigtet holdet. Det vigtigste er holdet, så jeg er glad for, at jeg kun fik gult kort og ikke rødt, siger offensivprofilen.
Første halvleg bar generelt præg af stor dramatik og kontroverser, og Omonoias trænerstab var flere gange oppe i det røde felt over kendelser, som gik midtjydernes vej.
Det er dog ikke noget, der rører Aral Simsir efter 5-1-sejren.
– Det kommer ikke rigtig mig ved, at de føler sig bortdømt. Vi vandt 5-1, og så må de være så kede af det, som de har lyst til, siger Simsir.
Aral Simsir spillede en flot kamp, og den driblestærke offensivspiller var meget involveret med fikse kombinationer og små driblinger.
FCM-træner Thomas Thomasberg bemærkede også, at Simsir var heldig med ikke at blive vist ud, og træneren er skuffet over, at den unge profil kom i den situation.
– Aral Simsir skal holde sig fra at komme i en situation, hvor han kan risikere at blive vist ud. Hvis dommeren havde taget et rødt kort op, havde det været svært at indvende noget mod det.
– Jeg sagde til ham i pausen, at hvis han nærmede sig det mindste, så ville han komme ud at sidde ved mig med det samme.
– Modstanderne kommer til at forsøge at provokere ham, nu hvor de har set, at det er muligt. Det vil jeg forestille mig, at de kommende modstandere vil prøve på, siger Thomasberg.
FC Midtjylland er efter sejren blot én runde fra at kvalificere sig til Conference League-gruppespillet, og midtjyderne krydser klinge med polske Legia i playoffrunden. Første kamp afvikles i Herning i næste uge.
/ritzau/

TransferLIVE: Sender dansker til Kroatien

Afsløring: Rosenborg sælger Emil Frederiksen

På vej til Superligaen?

Ham kan Brøndby sælge for 100 millioner

Leverer sæsonens Superliga-handel på mini-budget

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Ajax sælger Christian Rasmussen

Angriber Højlund: En blind havde været bedre

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Vildt skifte? Jamie Vardy tilbudt kæmpeklub

Tottenham præsenterer FC København-emne

FC København bekræfter

Kvistgaarden-bejlere kendte ikke til klausul

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Wow – han kunne have afløst Thomas Frank

Helten mod Danmark: Havde læst Eriksen

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Brøndby betaler transfersum for Julius Ohnesorge

Stor stjerne bekræfter nu FC Københavns interesse

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Officielt: FC København henter Kotarski

FC København har spændende hollænder på blokken

Tiltrængt forstærkning til dansk klub

Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

I ekstase: Fansene vil straks elske ham!

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Varme rygter – dybt utilfreds med Liverpool-løn

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

FCM-spiller solgt – her er prisen

Kan købes til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Gylden chance for Roony Bardghji

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

FCK-emne skifter til PSV

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Ekspert peger på helt særlig Vingegaard-detalje

Dublin sætter sig på Belfast

– Det skal være en rigtig god pris

Danmark taber knebent til Tyskland ved EM

Afsløring: Elfsborg køber farlige Frederik Ihler

Pogacar slår Van der Poel og Vingegaard i spurt

Klokkeklar melding: Oliver Christensen skal væk

Politiet deler nye oplysninger om Jota-dødsfald

Kvistgaarden solgt – det siger Benjamin Schmedes

Hvid røg – Kvistgaarden består lægetjek i Norwich

Elyounoussi havde skrevet sin afskedstale

FCK-boss ellevild: Kontrakten er nu under kontrol

Brøndby ansætter teknisk direktør

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK