Optimismen er stor i superligaklubben FC Nordsjælland inden torsdagens returkamp mod rumænske FCSB i Conference League-kvalifikationen.
Udgangspunktet efter at have spillet 0-0 i Rumænien i sidste uge er hverken fantastisk eller det modsatte, men den målløse kamp mellem de to hold gav en indikation på, at FC Nordsjælland har det bedste kollektiv, mens FCSB lever mere på topaktioner fra dygtige individualister.
Det mener FC Nordsjællands cheftræner, Johannes Hoff Thorup.
– Jeg synes, at vi er foran FCSB målt på holdstruktur. Vi er bedre afstemt, vi har et bedre kollektiv, hvor spillerne flytter sig bedre for hinanden. Men de har trusler i nogle individuelle spillere på et ret højt niveau, og de er et mere individuelt hold, end dem vi møder i Superligaen.
– Jeg er ret sikker på, at en del af deres spillere ville være ret gode i Superligaen, for de har nogle angribere og kantspillere, der virkelig kan drible og afslutte. Det skal vi kunne håndtere. Men hvis vores kollektiv fungerer som hidtil i sæsonen, så skal vi nok vinde, siger Johannes Hoff Thorup.
Han satser på, at FC Nordsjælland kan splitte rumænerne ad ved at spille med højt tempo på det hurtige kunstgræsunderlag i Farum.
– Vi så i Rumænien, at hvis vi kan skrue tempoet op, så skal vi nok komme frem til de chancer, der gør, at vi kan vinde.
– Vi er også ret overbeviste om, at vi ville have vundet dernede, hvis vi havde spillet 11 mod 11 i hele kampen, men da vi kom i undertal, handlede det om at komme derfra med et brugbart resultat, siger FCN-træneren med henvisning til Adamo Nagalos udvisning efter en times spil.
Ud over 0-0-kampen i Rumænien har FC Nordsjælland spillet fire superligakampe efter sommerpausen og vundet alle fire med en samlet målscore på 15-3.
FCN-anfører Kian Hansen forventer, at FCSB's spillere får sig en overraskelse, når de kommer ud på banen i Farum.
– Når vi spiller på vores egen bane, som forhåbentlig er lidt hurtigere, kan vi gøre rigtig ondt på dem med hurtigt kombinationsspil. Mange hold oplever, når de kommer til Farum, at det går rigtig hurtigt, og at man kan komme i problemer.
– Men vi kan ikke forvente at få ti chancer i europæisk fodbold, så det handler om, at vi skal sparke bolden ind på de chancer, vi får, siger Kian Hansen.
FC Nordsjællands returkamp mod FCSB begynder torsdag klokken 19.
Den samlede vinder af dobbeltopgøret skal møde enten aserbajdsjanske Sabah fra Baku eller serbiske Partizan fra Beograd i den afgørende playoffrunde om en plads i Conference Leagues gruppespil.
/ritzau/

Nyt Superliga-stadion skal udvides markant

CV har store beslutninger foran sig

Netmasker blafrer på Wembley

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Jess Thorup færdig?

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub

Daniel Agger rejser til England

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

FCM-profil: Så ved alle, at man lyver!

Tidligere AGF-profil vil til Superligaen

Færdig i AaB

Chokerende kollaps: ‘Har vi været for offensive?’

Martin Retov lander nyt trænerjob

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Han forlader AaB

FCK-stjerner roser Superliga-konkurrent

Får 25 millioner kroner og håber på yderligere 10

Choktransfer? Liverpool i dialog med rivals profil

Afsløring: Falkesgaard afviste B.93 – har tilbud

Forfalsket underskrift kan fælde fodboldboss

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Cristiano Ronaldo tjener milliardbeløb

Medier i svime over Barcelona – ét sats storhyldes

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Barcelona-træner blæst bagover: ‘Unikt’

FC Barcelona er spanske mestre

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Aston Villa rundbarberer hanekyllinger

FC Nordsjælland – AGF

Brøndby-duo topper liste – overgår kæmpenavne

FCK-stjerne: Det er en fordel for FC Midtjylland

Vil ødelægge det for Brøndby

Pokalfinale-mystik: ‘Det er mega mærkeligt’

– Jeg skal være et røvhul

Brøndby risikerer at miste teenagebomber

På vej til Danmark: ‘Brøndby får en god spiller’

Dansk stortalent stortrives i Tyskland

Frederik Birk: ‘En personlig skuffelse’

En lækkerbisken til et ledigt Superliga-sæde

Huijsen i hus: Er han næste mand i Real Madrid?

Afviser rekordhandel

Lars Friis fyret i Sparta Prag

Talent på vej til Brøndby? På besøg for anden gang

Klausul afsløret: ‘Har sikkert givet nogle kliks’

Uventet FCK-boost? Stor profil pludselig på græs

FCK-bøddel vil købe Brøndby-spiller

Arbejder på at hente Kasper Dolbergs afløser

Transfer på plads: Real Madrid bruger 440 mio.

Bundesliga-træner roser dansker, men…