Inden Brøndby-møde: ‘Danskerne er arrogante’

Brøndby har fortsat en chance for at spille sig videre efter ydmygelsen i sidste uge mod Vikingur, det slår den islandske fodboldjournalist Orri Rafn Sigurdarson fast.



– Den største sejr nogensinde for islandsk fodbold i Europa!

Så simpelt kan det beskrives, hvis Vikingur i aften præsterer at slå Brøndby ud af Conference League-kvalifikationen.

Modsat ville det være en af de største skuffelser for dansk fodbold i årevis, hvis det sker.

Udgangspunktet er simpelt.

Brøndby skal vinde med tre mål for at tvinge kampen i forlænget spilletid. Vinder de med fire, er de videre. Alle andre resultater ville betyde game over for de blågule.

Alligevel er det ikke garanteret, at Vikingur holder deres store forspring.

– Hvis Vikingur kun havde vundet med to, havde jeg set Brøndby som de store favoritter, men det tredje mål gør en kæmpe forskel og kan sende Vikingur videre, siger den islandske journalist Orri Rafn Sigurdarson til Tipsbladet og fortsætter:

– Det er mærkeligt at sige om et hold, der taber med 3-0 på udebane, at de fortsat har en fin mulighed for at gå videre, men det siger bare meget om, hvor stor en favorit Brøndby burde være. Jeg er sikker på, at de vinder i aften, men om sejren bliver stor nok, er svært at sige.

– Vikingur er gode til at stille sig ned i en lav blok og afvente, men Brøndby spillede rigtig godt i weekenden mod Vejle. Min mavefornemmelse håber på, at Vikingur går videre, men kommer Brøndby foran i det første kvarter, ligger det til dem, fortæller Orri Rafn Sigurdarson, der i årevis har dækket islandsk fodbold som journalist og kommentator, men nu bor i Danmark og arbejder freelance.

Brøndby Stadion bliver afgørende

På Island er normalen, at man spiller fodbold foran et par tusinde inkarnerede fans, der virkelig støtter op om deres lokale hold.

Derfor kan kontrasten til et larmende Brøndby Stadion blive en voldsom oplevelse for Vikingur.

– Lige pludselig skal de spille på Brøndby Stadion foran tusindevis af skøre fans, der kommer til at larme meget, levere et stort pres og skabe en uvenlig stemning. Det kommer til at påvirke Vikingurs spillere.

– Spillere som Gylfi Sigurðsson bliver kun bedre af det, men de mere uerfarne spillere kan blive ramt negativt af stemningen og den store scene at spille på.

– Med fuld respekt for Danmark, så er indtrykket, at I er lidt arrogante. Derfor er der en lillebror-stemning, der gør, at islændingene ekstra gerne vil skabe et resultat, men det kan også blive et ekstra stort pres, fortæller journalisten.

Hvem går videre?

  • Brøndby IF
  • Vikingur
  • Brøndby IF
  • Vikingur

0 Votes

Disse 3 bliver vigtige

Vikingur har ikke mange spillere udover Gylfi Sigurðsson, der ringer mange klokker hos danske fodboldfans. Holdet har dog nogle profiler, der har niveauet og erfaringen til at kunne sørge for, at kampen tipper i deres retning.

– De er heldige, at de har Gylfi Sigurðsson, der har erfaringen. Der er også Nikolaj Hansen og Oliver Ekroth, som scorede i den sidste kamp.

– De tre har det, der skal til, kender presset og ved, hvad der skal til. Kan de holde hovedet koldt, og Gylfi Sigurðsson får lov til at sætte sit spil, kommer Brøndby i problemer, siger Orri Rafn Sigurdarson afslutningsvis.

Tipsbladet liveblogger kampen i aften og har en mand på stadion til at følge kampens udvikling.







VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Holland – Marokko