Kent Nielsen: Vi kan give Anderlecht problemer

Der er optimisme i Silkeborg før opgøret mod Anderlecht i Conference League.



Silkeborg IF spiller torsdag deres første europæiske kamp i mere end 20 år, når de møder belgiske Anderlecht på udebane i Conference League.

Men selvom det er mange år siden, at klubben har været med i en europæisk turnering, så er der stor optimisme hos sidste sæsons bronzevindere.

Det fortæller klubbens træner, Kent NIelsen, til Silkeborgs hjemmeside.

– Vi skal op imod den historisk største klub i belgisk fodbold – en klub med stolte traditioner og en kæmpe historie. Det har vi selvfølgelig masser af respekt for, selv om belgisk fodbold har udviklet sig sådan, at der i dag også er andre store klubber, der udfordrer. Anderlecht har også kæmpet lidt med tingene i den hjemlige turnering, men der er ingen tvivl om, at vi skal op imod et storhold med en kæmpe status, og vi går ind til kampen som klare underdogs.

– Men vi har det også sådan, at hvis vi rammer vores topniveau, så kan vi give Anderlecht problemer, og vi ser bestemt muligheder for at hente et resultat med hjem. Det kræver, at vi er ultraskarpe både offensivt og defensivt og finder den dér europæiske skarphed i begge felter, men hvis vi lykkes med vores spil, kan vi udfordre alle – også Anderlecht.

Samtidig fortæller Kent Nielsen, at han synes, at det belgiske storhold minder meget om FC København, som Silkeborg tabte til fredag.

– Man kan godt sammenligne dem med FC København, som er på nogenlunde samme niveau, selv om Anderlecht nu nok har endnu flere spillere med den her X-faktor. Og mod FCK forleden lykkedes vi jo da med en del ting – både i forhold til at holde dem nede på et nogenlunde antal chancer og samtidig selv skabe de chancer, der skulle til. Igen handler det om at dosere tingene rigtigt og udnytte de muligheder, der byder sig, og på det parameter skal vi toppræstere og være effektive. Men jeg er optimistisk og ser muligheder, og kan vi spille med coolness og kvalitet, kan vi godt overraske. Vi tager ikke afsted for oplevelsens skyld – vi tager afsted for at få et resultat, slutter cheftræneren.

Silkeborgs kamp mod Anderlecht begynder torsdag aften klokken 18.45.





LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Her er Tunesiens nye VM-træner

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Frankrig – Senegal

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Belgien og Egypten deler