Klar besked til sur Nagalo: Almindelig god stil

Adama Nagalo var så frustreret over sin udskiftning mod Fenerbahce, at han ikke ønskede Jonas Jensen-Abbew god kamp, og det er noget, han skal huske fremover.



Tipsbladet i Istanbul

FC Nordsjælland var længe på hælene i torsdagens Conference League-nederlag til Fenerbahce. 

Én af de spillere, som gjorde en udmærket figur i den intense kulisse, var forsvarsspilleren Adamo Nagalo. Derfor var det også lidt overraskende, at det var ham, der blev taget ud midtvejs inde i anden halvleg ved stillingen 3-1 til Fenerbahce. 

Mere end en time efter slutfløjt, da roen endelig summede over Fenerbahces stadion, kunne cheftræner Johannes Hoff Thorup fortælle til Tipsbladet og den skrivende presse, at der var en naturlig årsag til, at den dygtige stopper blev taget ud.

– Vi ville ændre til en trebackkæde, og han havde spillet 90 minutter i rigtig mange kampe i streg nu. Han var også med landsholdet, hvor han spillede 90 minutter gange to. Så der var nogle fysiske spørgsmål, siger Hoff Thorup.

FC Nordsjælland går ind i en hektisk tid frem mod den næste landsholdstermin med flere midtugekampe, og derfor skal de tænke sig ekstra grundigt om, hvordan de doserer kræfterne.

– Selvfølgelig har vi fuldgode erstatninger, men vi bliver også nødt til at tænke på det program, vi har været inde i, og især de spillere, som ikke har fået en pause i landsholdspausen, og som egentlig bare har kørt videre. Vi var ikke rigtig i tvivl om, at vi skulle give ham en pause, for vi kigger ind i et rigtig hårdt program de næste par uger. Det bliver vi nødt til at have for øje, når vi spiller.

Det lod dog ikke til at behage Nagalo, at han skulle forlade banen. Han så noget frustreret ud og fik ikke sagt god kamp til Jonas Abbew-Jensen, der afløste ham. Det lille stunt var de til gengæld ikke glade for i FCN-lejren.

Han så ikke helt tilfreds ud, da han blev skiftet ud. Har du haft en arm om skulderen på ham og forklaret det? 

– Jeg har sagt til ham, at han skal huske at sige god kamp til sin holdkammerat, når han bliver skiftet ud. Det er helt almindelig god stil, og det tror jeg også, at han fik sagt til ham efterfølgende. 

– Det er helt fair. Man må godt være skuffet, og for ham er det også en stor kamp. Det er det for hele truppen, påpeger han.

Allerede i pausen blev endnu en FC Nordsjælland-profil taget ud, da ellers så stærke Ibrahim Osman ikke stillede til start til anden halvleg. Med god grund. Osman var fuldkommen overmatchet mod Jayden Oosterwolde, som ikke gav FCN-kometen et ben til jorden.

Johannes Hoff Thorup erkender også, at niveauforskellen simpelthen var for stor.

– Hans styrker var der ikke rigtig plads til i dag, på samme måde som der kan være i de andre kampe. Vi må også erkende, at de har to fuldgode backs, der kan klare sig – med al respekt for den tyrkiske liga – på højere niveau end der. 

– Så vi var nødt til at gøre det til en kamp, hvor vi ikke skal til at løbe om kap med dem, for der vil vi tabe, og så bruge nogle andre spillere på nogle positioner, der ville komme lidt mere væk fra dem.

I stedet for Osman kom Christian Rasmussen ind, og det blev tingene en smule bedre af uden dog at være prangende.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus