Lettet Neestrup: ‘Intet at komme efter – punktum’

FC København er klar til gruppespillet i Conference League, og det er til stor lettelse for Jacob Neestrup, der mærker et kæmpe pres i kvalifikationskampene.



KILMARNOCK (Tipsbladet): FC København skal spille europæisk gruppespil – igen.

Den eneste forskel er bare, at det i år hedder ligaspil – og at der er tale om Conference League og ikke Champions League.

Torsdag spillede “løverne” 1-1 mod Kilmarnock, og dermed avancerer FC København med en samlet gevinst på 3-1. Til stor glæde – og ikke mindst lettelse – for cheftræner Jacob Neestrup.

– De bedste europæiske kampe, man husker FC København for, er i gruppespillet. Det er der, vi folder os ud, siger Jacob Neestrup.

Han sammenligner kampene mod Kilmarnock og lignende kvalifikationskampe med de nedrykningskampe, der på et tidspunkt var en del af Superliga-formatet.

– Det her er vores nedrykningskampe. Det er med det pres og det ansvar, vi spiller under. Der er mange tunge sten, der er forsvundet fra vores skuldre i dag. I det lys er jeg meget, meget imponeret over den ro, det her fodboldhold viser i de sidste 60 minutter af kampen. De minutter kan næsten ikke spilles mere perfekte – det skulle lige have været, hvis vi havde scoret tidligere.

Mange vil nok forvente, at FC København kan tromle over et Kilmarnock-hold, der er sidst i den skotske liga. Forstår du det?

– Nej, overhovedet ikke. Det, synes jeg, er forkælet på dansk fodbolds vegne. Man kan ikke tage et gruppespil for givet. Vi spiller mod et hold (Kilmarnock, red.), som vi over to kampe skal være klart bedre end, og det er vi også over 180 minutter. Vi vidste godt, det ville blive svært.

– Jeg synes, det er helt forkert, hvis folk begynder at tage noget nu, fordi vi er i en svær periode. Så vil det være det nemmeste at sige “nåh, nu skal vi også være kritiske”. Næh, det skal I ikke. Vi er i et gruppespil, og så skal der bare ties stille. Så kan I stille alle de kritiske spørgsmål, I vil, om Superligaen. Europæisk er der intet at komme efter. Punktum. 

Med tanke på, hvad I præsterede i sidste sæson og mod hvilke modstandere, er det vel fair nok at kunne forvente mere mod Kilmarnock?

– Nej. Jeg har lige stået og redegjort for det enorme tryk, vi spiller under, og hvilke europæiske kampe var de dårligste for FCK sidste år? Det var mod Breidablik, Sparta Prag og Rakow. De bedste var mod de bedste, fordi man kan spille med en helt anden frigjorthed. 

– Vi er i et gruppespil, og det er der mange i dansk fodbold, der er glade for, tror jeg. Vi har levet op til vores ansvar igen-igen-igen, slutter Neestrup.

Der trækkes lod til ligaspillet fredag.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Magiske Messi slår til igen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Parken kåret til Superligaens bedste bane

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Superliga-profiler topper international liste

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde