Utilfreds Mourinho klandrer banen og dommeren

Trods nederlaget torsdag aften ser Roma-cheftræner José Mourinho holdet som favoritter til at nå semifinalen.



José Mourinho var ikke tilfreds med kunstgræsbanen, som AS Roma torsdag aften tabte på mod norske Bodø/Glimt.

Nordmændene vendte i anden halvleg 0-1 til 2-1 ved hjælp af blandt andet en scoring i kampens slutminutter. Efter kampen er italienernes cheftræner især irriteret over banen, som ifølge Mourinho kostede Gianluca Mancini en skade.

– For at være helt ærlig er jeg mest bekymret for den skade, Mancini fik. Det er bekymrende, at sådan noget kan ske ved at spille på en plastikbane, siger Mourinho til Sky Sport Italia efter kampen.

Den italienske forsvarsspiller Mancini måtte udgå midtvejs i anden halvleg, med hvad der lignede en knæskade.

Ud over skaden til sin forsvarsprofil er Mourinho svært utilfreds med de mål, som romerne lukkede ind.

– De to mål kom efter dødbolde, som blev rettet af. Vi scorer selv en del mål på dødbolde. Det er godt, når man selv scorer dem, og det er skidt, når man lukker dem ind. Det første mål var latterligt, siger portugiseren.

Han refererer til Bodø/Glimts udligning, der kom 11 minutter inde i anden halvleg.

Her fyrede midtbanespilleren Ulrik Saltnes af fra distancen og bolden blev rettet af på vejen. Rui Patrício i Roma-målet blev fanget på det forkerte ben, hvilket resulterede i, at bolden på mærkværdigvis smuttede forbi hans hænder.

Heller ikke dommerpræstationen behagede Mourinho, der mener, at linjedommerne havde deres flag unødigt oppe i nogle situationer.

Trods et 1-2-nederlag i Norge har cheftræneren en stor tiltro til, at hans spillere kan få tingene vendt i returopgøret om en uge.

– Vi har stadig en kamp mere at spille på Olimpico foran vores egne fans. Så jeg har ingen problemer med at sige, at vi favoritter til komme i semifinalen.

– Jeg har fuld tiltro til mine spillere, på hjemmebanen og støtten fra vores fans. Bodø/Glimt er tydeligvis et svært hold at spille imod. Men jeg har også tiltro til, at vi får nogle gode dommere i returopgøret, lyder det fra Roma-træneren.

José Mourinho og Roma blev i efteråret ydmyget med hele 1-6, da holdet senest var på besøg i Bodø. I det omvendte opgør måtte Roma helt ind i anden halvlegs tillægstid for at hente en udligning til 2-2, som gav italienerne et point.

/ritzau/





Superliga-boss om drama: Ikke velkommen på stadion




TOPNYHED

Raser efter Superliga-drama: Jeg var flippet ud!

Superliga-boss om drama: Ikke velkommen på stadion

Tadej Pogacar reagerer på kæmpe nedtur

Skuffet over Superliga-hold: – Uret tikker

Pønser på chokindkøb i sin nye klub

Så er den gal igen med Robert Skov

Optur for Pione Sisto

Kritiserer Vingegaard: ‘Så kedeligt!’



Kasper Hjulmand skriver historie

FC Nordsjælland kollapser i Randers

FCK-interview vækker opsigt: ‘Beskidt vasketøj’

Medier hylder Andreas Christensen

AaB dybt ærgerlige: Topchef har sagt op



STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Randers-direktør: Vi har en kontrakt klar til ham

Det kan snart ikke blive ved

Ajax-træner stejler over Dolberg-spørgsmål

I svime over Superliga-hold: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Frank jubler: Han var exceptionel



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

FCK-truppen straffes af Jacob Neestrup

– Hvis han ikke vinder Ballon d’Or, tager de fejl

‘Ved at brække mig over den arrogance’

Kenneth Perez i chok: ‘Hvad er det for en idiot’

Leverkusen-boss taler ud om Erik ten Hag-fyring

Kæk Christian Eriksen: Jeg skrev til legenden

Rædselsfuld dag for Holger Rune og Europa

Konen holder med AGF: – ‘Hold kæft, Alves’

Sådan fik Højlund besked om Manchester United-exit

Kent Nielsen: ‘Så havde I ikke løftet et øjenbryn’

Solgt for 150 millioner: Revser tid i Danmark



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Kæmpe ballade i svensk klub

Nu prøvetræner kæresten i samme klub

Skuffelse for Eriksen i debut

Computerspil var afgørende for kæmpe Utd-succes

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Revser Brøndby-profil: Det er uklædeligt

Skidt, Holger Rune!

Endelig – første gang i fem måneder

– Vi skal bare mose dem!

Boss afslører transferkup: Så billig var FCK-emne

– Det var outstanding, FCK!

Dansk nedtur

Bliver nummer 20

Tidligere dansk landstræner fyret

Superliga-træner raser: – ‘Fuckfinger og barnligt’

Vild sag – nu bryder Brian Priske tavsheden

Nedtur for FCK: Ikke sket i 27 år

Afslører skidt optakt før drømmekamp

Holger Rune og Europa får stryg

Dansk superstjerne i VIP-loungen i Barcelona-sejr

De Bruyne sparker Pisatårn endnu skævere

Brøndby-profil: ‘Han smider sig!’