Øretæver i luften: Superligaklub udsender advarsel

Torsdag aften møder Jagiellonia Białystok og Silkeborg IF hinanden i kvalifikationen til Conference League, og her er det vigtigt, at de danske fans passer på sig selv.



Sidste år fik nogle unge belgiske fans tæsk, da de var taget til Białystok for at se Cercle Brugge møde Jagiellonia Białystok.

Det er ikke helt det samme at tage til fodbold i Polen, derfor skal man være på vagt, hvis man er blandt de fans, der er taget dertil for at følge Silkeborg IF torsdag aften.

Jagiellonia Białystok har bøvl med at styre deres fans, som også har fået en betinget tilskuerstraf, da de i kampen mod FK Novi Pazar medbragte bannere, der var i strid med UEFAs regler.

Klubben har overtrådt UEFAs regler for diskriminerende adfærd med bannere, som ikke anses som passende til fodboldkampe.

Tipsbladet har talt med kilder, der bekræfter, at det polske holds tilskuere kan have sine problemer med at styre sig.

Da de var i Serbien, var der voldsom tumult mellem de to holds fangrupperinger, og den højreorienterede kerne af fangruppen hos Jagiellonia Białystok accepterer slet ikke, hvis modstanderens fans har venstreorienterede synspunkter.

Hold jer væk derfra

Silkeborg IF har derfor forud for kampen udsendt en advarsel til dem, der er rejst til Polen for at støtte Søhøjlandets Helte.

– Rejser man som SIF fan med til returkampen anbefales det på det kraftigste at tage forbehold mens man færdes i byen.

– Det er ikke vel set, at man færdes i byen med SIF trøjer eller andet SIF merchandise. Man bør holde sig fra steder for Jagiellonia Białystoks egne fans, dette er specifikt Jaga Pizza & Bistro og Gofno Pub & Restaurant, skriver klubben på sin hjemmeside.

Overfor Tipsbladet bekræfter kommunikationschefen i Silkeborg IF, Thomas Nørgaard, at disse anbefalinger er foretaget i samarbejde med det lokale politi.

Det forventes, at 20-30 Silkeborg-fans er draget til det østlige Polen for at bakke holdet op.






VM-LIVE: Drama – raser mod egne stjerner




LIVE

TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Spændende melding

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Usikker på Chido Obi-transfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama