Strasbourg-stjerne kritiserer Brøndby

Strasbourgs dobbelte målscorer Emanuel Emegha var ikke helt tilfreds med behandlingen på Brøndby Stadion.



Brøndby IF er færdige i Europa efter nederlag til Strasbourg torsdag aften.

Selvom der var spænding til det sidste, vandt Ligue 1-mandskabet opgøret på Brøndby Stadion med 3-2.

Skuffelsen var selvsagt til at tage at føle på hos Brøndby-spillerne, mens der i Strasbourg-jublen blev tid til at lange ud efter det slagne hjemmehold.

– De gad ikke spille fodbold. De ville bare ind og ramme os, når dommeren kiggede væk. Men det er lige meget nu. Vi gjorde vores arbejde og er videre. Vi er unge, men vi vandt kampen, og det er det vigtigste for os, siger den dobbelte målscorer Emanuel Emegha ifølge Alsa Sports.

Strasbourg-angriberen, der måtte forlade banen med en skade, sender dog roser i retning af kulissen.

– Jeg kan godt lide deres stadion, som skabte en god atmosfære. Vi klarede bare skærene, og så bekymrer jeg mig ikke om, hvem vi spiller imod. Jeg vil bare gerne spille mod de bedst mulige modstandere, siger Emanuel Emegha.

Også Strasbourgs cheftræner, Liam Rosenior, mener, at dommeren tog for let på visse situationer.

– Fansene var imod os, Brøndby var åbentlyst imod os, og dommeren var også nogle gang imod os, føler jeg, men mine drenge vist sig som mænd. Jeg er stolt af måden, vi gik til kampen, og vi skulle have scoret flere mål, siger han til blandt andre RMC Sport.

Det første opgør i Frankrig endte i øvrigt 0-0.

Emmanuel Emegha var med sine to scoringer afgørende for, at Strasbourg gik videre i Conference League. Foto: Alamy.

Skuffelse i Brøndby-lejren

Hvor Strasbourg kan glæde sig over at være i bowlen til Conference League-lodtrækningen klokken 13.00, må Brøndby endnu engang konstatere, at Europa bliver uden dem.

Skuffelsen i Brøndby-lejren blev bedst illustreret ved Patrick Pentz, der valgte at forlade mikrofonerne hos Disney+, da første spørgsmål blev formuleret på dansk.

Østrigeren spillede en knap så heldig hovedrolle i kampen, hvor han så skidt ud ved særligt to af Strasbourgs scoringer.

– Jeg vil ikke høre noget som helst om én spiller, der har lavet fejl, for det er os som et hold. Jeg vil beskytte alle på banen, lød det fra Sean Klaiber efter kampen i et interview med Tipsbladet og den øvrige presse.

Brøndbys nye angriber og Patrick Pentz’ landsholdskollega, Michael Gregoritsch, mener også, at kollektivet fejlede.

– Pentz har reddet den her klub mange gange, og jeg ved, at han har reddet os på landsholdet mange gange.  

– Jeg skal se målene igen, og så kan jeg sige noget om det, men det var helt sikkert ikke kun Pentz’ skyld, at vi tabte kampen, siger den østrigske angriber.  

Brøndby IF skal hurtigst muligt forsøge at rejse sig, da FC Midtjylland kommer på besøg søndag i Superligaen.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Højlund roser FC Københavns fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby præsenterer stor profil

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

– Et gigantisk problem for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansker bomber løs mod Manchester City

Angriber meldes tæt på

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Her kan du se FC København mod Napoli

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Storklub forhandler om Oscar Højlund



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub