Tror på kæmpe VFF-sensation mod West Ham

Viborg FF skal på en benhård opgave torsdag aften mod West Ham, hvor en billet til gruppespillet i Conference League er på spil. West Ham er kolossale favoritter, men måske gemmer opgøret på en overraskelse.



22 år…

Så længe er det siden, at Viborg FF senest var en del af en europæisk turnering. Dengang hed den UEFA Cuppen, hvor Rayo Vallecano blev endestationen. I dag hedder det Conference League, hvor West Ham er modstanderen.

Englænderne sejrede med 3-1 i klubbernes første møde i London, så de har alle kort på hånden i forhold til at sikre sig videre avancement. Men den mangeårige Viborg FF-målræv, senere cheftræner for klubben og nuværende U21-assistent, Steffen Højer, tror på, at overraskelsen kan ske, omend han anerkender, at det ser meget svært ud.

Det fortæller han til Tipsbladet.

– Det kan godt være, at det er lidt i et grønt lys for ni ud af ti gange, så skal West Ham vinde klart over Viborg. Man skal altid gå efter den tiende gang, og det tror jeg faktisk godt kunne være, hvis de her meget dygtige West Ham-spillere kun spiller på 70 procent, og Viborg spiller på 120 procent, så er der nogle ting, som bliver udlignet, og så er det chancen den er der.

På vejen til Conference League-kvalifikationens sidste stop har Viborg FF besejret Suduva og B36 Tórshavn, og nu får de så besøg af West Ham hjemme på Energi Viborg Arena.

– Det har været en fed rejse for klubben, og det kulminerer ligesom i aften. Jeg har det sådan, at resultatet i den første kamp, uden at det skal lyde forkert, er noget af det bedste, der kunne ske. Jeg tænker, at West Ham er så selvsikre på, at det her nok skal gå, så de tager til Viborg og tænker, at de sparre lidt dem de har lyst til, og måske tager det som en walkover.

– Men jeg synes også godt, at man kunne se i den første kamp, at det behøves det ikke at være. Lad os nu sige, at det bliver en god start for Viborg, så kan det godt lige pludselig blive rigtig sjovt. Sådan en kamp bliver en fantastisk aften. Det bliver de små momenter, der kan blive afgørende. Jeg håber bare, at klubben, spillerne og fansene nyder det, for det er specielt.

Steffen Højer overtog Viborg FF efter nedrykningen i 2017, og blev fyret efter den mislykkedes oprykning i 2019. Siden er klubben rykket i Superligaen i 2021, overlevet og fået nye ejere, som ifølge den tidligere angriber er en markant årsag til, at klubben har rykket sig til der hvor den er i dag.

– Det har givet stabilitet, man har ansat nogle flere folk, bygget et nyt anlæg, fået bedre faciliteter og kommet lidt efter på nogle af de ting, som klubben haltede gevaldigt bagefter på. Det gør, at du kan begynde at blande dig med de bedre hold. Så synes jeg også, at man har hentet nogle dygtige spillere. Der har været god held med at hente nogle hollændere, som har gjort holdet markant bedre.

Steffen Højer skal sammen med et udsolgt Energi Viborg Arena overvære kampen mod West Ham. Opgøret om en plads i Conference League-gruppespillet fløjtes op klokken 19.00.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her





‘Ingen i Danmark kan hente ham’




LIVE

LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Millionregn over FC Midtjylland

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Emiliano Marcondes færdig i Norwich



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun med dyster spådom

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Jubler over ny Brøndby-chef

Benhård Brian Riemer-melding

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Brighton – Liverpool

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub