Jonas Vingegaard: Derfor har jeg stadig håb

Jonas Vingegaard drømmer stadig om den gule trøje før lørdagens hårde bjergetape.



Den danske cykelstjerne Jonas Vingegaard tror stadig, at han kan indhente førende Tadej Pogacar i det samlede klassement i Tour de France, selv om den uhyre stærke slovener har slået et hul på over fire minutter.

Skal den afstand indhentes i Tourens sidste uge, kræver det, at Vingegaard rammer sit topniveau, og det skal gerne ske allerede på lørdagens hårde bjergetape.

Det siger han i et interview med Eurosport før starten på 14. etape lørdag middag.

– Jeg ved, at jeg har et virkelig højt niveau. Jeg viste i går (fredag, red.), at jeg mere eller mindre var tilbage på mit normale niveau. Jeg skal tro på, at hvis jeg præsterer på mit normale niveau, så kan jeg gøre forskellen, siger Vingegaard til Eurosport.

– Jeg er involveret i at lægge en strategi (der kan indhente Pogacar i klassementet, red.). Jeg snakker med sportsdirektørerne om det, og jeg har selvfølgelig også noget at sige, tilføjer Vingegaard, der ikke ønsker at uddybe nærmere om planerne.

Kongeetape lørdag

Lørdag skal rytterne tilbagelægge 182,7 kilometer og passere fire stigninger undervejs – en kategori 2, en kategori 1 og to stigninger uden for kategori. I alt er der 5020 højdemeter på etapen.

Finalen er den hårde stigning Superbagnères. Her kan både tabes og vindes meget tid, og stigningen er længere og hårdere i virkeligheden end på papiret, mener danskeren.

– Det er en meget lang stigning. Officielt er den 12,6 kilometer, men uofficielt er den 16 kilometer lang. Jeg har studeret den, og jeg var en smule overrasket, for den er længere, end det man kan læse. Det går opad, med det samme man kommer ud af den nærliggende by, siger Vingegaard.

Tadej Pogacar har med magtdemonstrationer torsdag og fredag sat Vingegaard på plads. Danskeren er usikker på, om sloveneren jagter et hattrick lørdag, eller om han går i defensiven og lader Vingegaard og co. spille ud.

– Jeg ved ikke, hvad jeg skal forvente af ham. Han har vundet de seneste to etaper, så det kan være, at han jagter endnu en, men det kan også være, at hans hold bare forsøger at gøre det til en normal etape, siger Vingegaard til Eurosport.

Danskeren fortæller til TV 2, at han lørdag blev vækket af dopingkontrollanter, der bankede på værelsesdøren.

– Det var heldigvis først klokken 8.30, og normalt kan jeg ikke sove så længe, så det var dejligt, at jeg kunne det, siger Vingegaard til TV 2.

/ritzau/





Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne




LIVE

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Klapper i om FC København-rygte – tæt på skifte

‘Klubberne er bange for ham’

Superliga-klubber jagter svensker

Revser Brøndby: ‘Dårlige beslutninger’

Topchef stopper i FC Midtjylland



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tog United-stjerne til Danmark: Vi er gode venner

Stor transfer glippede: Han stak af i kaffepausen

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Roony Bardghji : ‘Det passer overhovedet ikke’



NYHEDER

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Eriksen har været i dialog med denne klub

Bekræfter forhandlinger med Brøndby

‘Frank overvejede at droppe trænerkarrieren’

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Han skal væk fra Superligaklub



INTERVIEW

Ekstrem Tullberg: Jeg har aldrig drukket alkohol

Tog kvælertag på spiller – straffes

Afviser Christian Eriksen-mulighed

Afsløring: Boysen og Tange køber dansk klub

Imponeret over Superliga-komet

AGF-direktør: Derfor sælger vi Mads Emil Madsen

Mads Emil Madsen bankede på CV’s dør

Reagerer på transfervinduet: ‘Historisk’

FCK-profil ryster ikke i bukserne over Yamal

Farzam Abolhosseini fremhæver Brøndby-salg: Vildt!

Brian Riemer jubler over Rasmus Højlund

Dygtig spiller, FCK – kan stort set det hele

På vej til OB? ‘God spiller – ham kender jeg godt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby kun garanteret 15 millioner

Afsløring: Har forsøgt at hente Superliga-angriber

Farvel Ederson – goddag Donnarumma

Jubler over stor Brøndby-transfer

Brøndby IF – FC Midtjylland

Skal væk – besøgte Brøndby Stadion

Afsløring: Cypriotisk klub henter 17-årig dansker

Brøndby-boss: Derfor sælger vi Clement Bischoff

Victor Jensen ude i flere måneder

Drama i Oakland: Mexicos lejr plyndret

Vuelta-rytter raser: ‘Vi er i fare!’

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Han kunne have været død

Målfest i Cornwall

Eksperter kårer Superligaens bedste transfervindue

Ajax præsenterer Kasper Dolberg

Disse Superliga-spillere er fortsat på klubjagt

Afsløring: Kasper Dolberg på plads i Ajax

Revser storklub

Særlig aftale i pausen: Forlader Danmark

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Ajax jagter dansk Dolberg-alternativ

Jonas Vingegaard tilbage i førertrøjen