Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

João Almeida fredag var stærkere end Jonas Vingegaard, der dog kun tabte fire sekunder i klassementet.



João Almeida (UAE) triumferede fredag på 13. etape af Vuelta a España foran Jonas Vingegaard (Visma).

Det skete på den barske afsluttende og legendariske stigning Alto de L’angliru, der bød på skyhøje stigningsprocenter.

Portugiseren førte an og satte et højt tempo i de sidste fem kilometer, hvor han havde Vingegaard klistret til sit baghjul, mens alle andre var sat af.

Danskeren virkede nogenlunde i kontrol, men han angreb aldrig, og da de to skulle køre om sejren, var Almeida klart stærkest og tog sejren uden reelt at spurte.

Dermed halede Almeida takket være bonussekunder en smule ind på Vingegaard, der dog beholder den røde førertrøje.

46 sekunder har Vingegaard ned til Almeida godt halvvejs i løbet.

Thomas Pidcock (Q36.5) havde en problematisk dag i sadlen, men holder sig på tredjepladsen foran Jai Hindley (Bora), der fredag var tættest på at kunne matche de to favoritter.

Australieren sluttede 28 sekunder efter Almeida, mens Sepp Kuss (Visma) lige efter trillede over stregen som nummer fire.

Forud for etapens finale var Mads Pedersen (Lidl-Trek) en del af et stort morgenudbrud for at samle point til sin grønne pointtrøje.

Blandt de 24 ryttere var også Anders Foldager (Jayco) og Jonas Gregaard (Lotto), men Pedersen fik klart mest ud af det.

Efter første stigning var han så godt med, at han spurtede sig til 20 point, mens hans nærmeste konkurrent, Ethan Vernon (Israel-Premier Tech), blev noteret for nul.

Dermed har Pedersen nu 192 point og Vernon 111 point i pointkonkurrencen, hvor Vingegaard er treer med 105 point.

Resterne var udbruddet med de tre danskere blev kort inde på Alto de L’angliru stoppet i omkring et halvt minut, da demonstranter indtog en smal vej.

Hurtigt blev de dog håndteret, og de tre ryttere i udbruddet kunne fortsætte sin kamp mod især UAE-holdet, der i favoritfeltet holdt tempoet højt for at køre Almeida i stilling.

Lørdag er der endnu flere opadgående udfordringer for Vuelta-feltet. Efter to forudgående stigninger slutter 14. etape med 17 kilometer op mod Alto de La Farrapona.

/ritzau/





► LIVE

LIVE: Morten Bruun: Kig på Brøndby, FCK-fans

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

‘De har Superligaens dårligste målmænd’



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Denne klub bejler til Thomas Frank

FCK-aktien højest i 17 år: ‘Ikke et sikkert tegn’

Medier: Afsøger mulighed for at sælge FCK

Parken bekræfter: FC København kan blive solgt

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

Her kan du se Galatasaray mod FC Barcelona

Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’

Her kan du se Arsenal mod Lille



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

Revser Man Utd: ‘Nu har vi set nok til de to!’

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?

– Helt særlig situation med Dolberg

Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF

Boilesen revser SL-hold: ‘Langt fra værdigt’

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’