Norsk stjerne stopper karrieren

Sprinteren Alexander Kristoff udgår forslået af karrierens sidste løb og misser mål om 100 sejre.



En stor cykelkarriere har fået en kedelig afslutning.

Nordmanden Alexander Kristoff (Uno-X) var lørdag ude for et slemt styrt og fik blodige hudafskrabninger på den næstsidste etape af det malaysiske etapeløb Tour de Langkawi, som nordmanden derfor må opgive at gennemføre.

Det betyder, at 38-årige Kristoff har kørt sit sidste cykelløb som professionel.

– Min hånd er blodig og fuld af huller, og min hånd har det også skidt. Det er umuligt for mig at kunne holde på et cykelstyr nu.

– Dermed er det hele ovre. Det var ikke den måde, jeg ville ende det her løb og min karriere på, men cykling er en brutal sport. Tingene ændrer sig hurtigt, siger Kristoff i en video på Uno-X’s Instagram-profil, hvor han også fremviser sine skader.

Styrtet var selvforskyldt, understreger sprinteren. Kristoff overså et hul i vejen, imens han fumlede med den ene hånd på ryggen.

– Jeg mistede grebet om styret, da jeg kørte 50-60 kilometer i timen og skulle kaste en gel væk efter at have spist den. Jeg skulle flytte min hånd om i lommen på ryggen og havde synet væk fra vejen, siger Kristoff.

Tilbage i maj meddelte Kristoff, at han var i gang med sin sidste sæson på topplan.

Med lørdagens exit i Malaysia misser den norske kanonkugle en stor milepæl, idet han slutter karrieren med 98 professionelle sejre, selv om han har udtrykt ambitioner om at nå 100. I tirsdags var han tæt på sejr nummer 99, men blev toer på 2. etape af Tour de Langkawi.

Fire af karrierens sejre har været i Tour de France, og han har også kørt i løbets gule førertrøje. Han har også sprintet sig til triumfer i Flandern Rundt, Gent-Wevelgem og Milano-San Remo, mens det er blevet til OL-bronze, VM-sølv og EM-guld.

De seneste tre sæsoner har han kørt for norske Uno-X på næstøverste niveau. Før det tilbragte han 12 sæsoner på forskellige World Tour-hold.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK udlejer stort talent

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Maxsø træner med i Brøndby

‘Det er et større problem for os’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jess Thorup på vej til denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FC København i intense transferforhandlinger