Stærk støtte til Vingegaard

Målet for Jonas Vingegaard i Vueltaen er den samlede sejr, og han føler, at han har holdet til at opnå det.



Jonas Vingegaard får solid støtte i Vuelta a España. Visma udtog mandag officielt rytterne til årets sidste grand tour, og flere af topnavnene er med.

Sepp Kuss, Matteo Jorgenson og Wilco Kelderman er tre af de stærke hjælpere, som Vingegaard får gavn af.

– Jeg er her for den samlede sejr, og med dette hold, der støtter mig, virker det som et realistisk mål.

– Der er mange etaper, hvor der kan ske forskelle, så det er vigtigt at være klar fra starten. Jeg er klar og vil helst starte løbet med det samme, siger Vingegaard til holdets hjemmeside.

Derudover har Visma udtaget Ben Tulett, Victor Campenaerts, Dylan van Baarle og Axel Zingle. De skal også hjælpe Vingegaard, forklarer sportsdirektør Grischa Niermann.

– Den samlede sejr er vores store mål, der er ingen grund til at lægge skjul på det.

– Jonas er vores leder og vores største chance for samlet sejr. Med Sepp Kuss har vi en tidligere vinder til start, og Matteo Jorgenson er kommet sig godt efter Tour de France.

– Sammen med Wilco Kelderman, Ben Tulett, Victor Campenaerts, Dylan van Baarle og Axel Zingle har vi et hold, der kan støtte Jonas i enhver situation, siger Niermann.

Vingegaard blev samlet toer i Tour de France, som blev vundet på suveræn vis af rivalen Tadej Pogacar fra UAE Emirates. Pogacar er ikke med i Vueltaen.

– Efter Touren hvilede jeg mig lidt. Derefter indledte jeg forberedelserne til det næste store mål i sæsonen. I de seneste uger har jeg været på en individuel træningslejr med støtte fra holdet på stedet

– Jeg kørte min første grand tour her i 2020, som vi vandt med Primoz Roglic. I 2023 fuldendte vi løbet ved at stå som en trio på podiet. Forhåbentlig kan vi skabe flere gode minder i år, siger Vingegaard.

For to år siden vandt Kuss løbet foran holdkammeraterne Vingegaard og Roglic. Siden da har Roglic skiftet hold.

UAE udtog også sit hold mandag, og her er rytterne João Almeida, Juan Ayuso, Marc Soler, Jay Vine, Mikkel Bjerg, Domen Novak, Felix Grosscharnter og Ivo Oliveira udtaget.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job